| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Salutare, grup!
E prima oară când vând un auto și nu cunosc 100% procedura.
Mașina nu mai are niciun act valabil. Mai trebuie mers la RAR? Certificatul apare suspendat pentru că mi-a expirat ITP-ul...
Băiatul care o cumpără nici el nu se pricepe, eu nici atât.
Un mic ajutor se poate?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O poti vinde fara acte valabile, important este sa nu ai datorii la taxele locale (primarie), ca sa poti pune viza fiscala pe contractul de vanzare-cumparare.
Baiatul care o cumpara, merge si el la primaria lui sa o treaca la impozit, duce masina la orice service cu ITP ca sa faca inspectia, plateste asigurarea pe numele lui si deja poate circula 90 de zile cu actele pe numele tau, in timp fiind necesara transcrierea (cu programare) la biroul de inmatriculari de pe raza judetului sau.
Aici face programarea: https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-booking/
Si daca mai butoneaza site-ul putin, gaseste lista documentelor necesare la transcriere.
Oricum, cand va hotarati sa faceti 'afacerea', mergeti la un birou de acte auto ca sa va redacteze contractul, si primiti de acolo toata indrumarea necesara. Va vor spune ce am explicat eu aici, mai detaliat.
De obicei birourile astea va pot ajuta si cu asigurarea, si cu programarea la ghiseu (tot pe site-ul ala), si contracost, chiar si cu inmatricularea masinii, daca baiatul nu vrea sa se complice. Asteapta acasa si primeste direct actele + numerele noi.

1 răspuns:
| User252426 a răspuns:

Mergi undeva și întreabă. De exemplu la service auto.