| iSlayer a întrebat:

Salutare, imi poate spune si mie cineva o parere despre Alfa Romeo 159 1. 9JTDm, 2.0,2.4 sau poate chiar si pe benzina. Eu am o AlfaRomeo 147 1. 9jtdm si mă gandesc sa o vand pentru a-mi achizitiona un 159? Exista anumite probleme comune pe care ar trebui sa le am in considerare? Prețurile pentru componente le stiu deja de la masina mea.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Are un prieten o 159 1.9 JTDm, cu chip care cica o duce pana la 220cp (180 are stock, din cate stiu). El se plange doar de costul cauciucurilor (18" pe care le sparge des prin gropi), si al consumabilelor (discuri, placute). Consumul e mare cu chip, iese si la 10% mixt spre extraurban; motorul ala in mod normal nu prea sare de 7 mixt, condus normal (aici probabil stii mai bine decat mine).
Alte probleme nu am vazut la ea, e mult mai fiabila decat un Passat b6, de exemplu. La condus mi s-a parut putin ciudata, pozitia in scaun era foarte ingropata, dar cu timpul m-am obisnuit.
Cauta forumuri/cluburi cu posesori de Alfe, sunt destui de multi. Am un var in Cluj cu o 156, merge in weekenduri la intalniri, iar cel putin o data pe an au si intalnire nationala.
Daca intrebi orice neinitiat despre Alfa, va incepe sa-ti spuna ca se strica des, ca e electrica varza, ca e tabla nu stiu cum. Eu am vazut exact contrarul.
1.9 JTD e motor foarte reusit pe langa ultimele TDI, TDCI, dci, dar un alt mecanic, fost posesor de Alfe si el, mi-a spus ca 2.4 jtd ar fi mult mai misto, si ar consuma chiar mai putin; insa era vorba de generatia veche, adica de 156.

| iSlayer explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos, e foarte util raspunsul tau si o sa il iau in considerare. Cum spuneam nu sunt la prima Alfa si asa cum ai precizat si tu conducatorii de Alfa sunt o comunitate foarte primitoare si care ajuta. Mersi din nou!

3 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Inafara de faptul ca arata bine si trage binisor, nu merita.
E foarte stricacioasa.
Acest fapt iti poate fi confirmat prin simpla cautare de pareri pe google asupra acestui model.
Motorizarile diesel sunt si mai dezastroase, cele pe benzina sunt suportabile.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Superior):

Nenea Google, de ce preiei prostia asta, daca esti paralel? N-auzi ca baiatul nu e la prima Alfa?
Cunosc si eu posesori ai marcii, si multi le dau doar ca sa-si ia alta Alfa.
V-ati format un fel de comunitatea mucosilor, pe internet, unde laudati Golf 4, si blamati Alfa Romeo si alte marci net superioare, pe cand voi poate nici la Golf 4 nu ati ajuns.