| AntonParnov228838484 a întrebat:

Salutare,ma plimbam ieri cu motocicleta linistit(Yamaha YZF R125),aveam vreo 60 sa zic si dintr-o data motorul a facut urat, a murit si mi s-a infranat roata pe spate.Am incercat s-o pornesc impinsa in treapta 2, dar cand dau drumu la ambreiaj, tot asa, se infraneaza roata spate.Cand incerc s-o pornesc la soc, se aude doar un click si nimic mai mult.
Mentionez ca aveam ulei 10w50 bel ray full synthetic si nici 1000km cu el, piston nou, supape noi, tachetii reglati si distributia pusa la punct.
Si nici nu a dat vreun semn motocicleta ca ar avea lipsa de putere, sunete dubioase sau orice chestie de genul si pornea foarte bine.
Motocicleta nu am abuzat-o chiar deloc, pentru ca am bagat destui bani in ea si nu intentionam sa mai bag, rare ori cand mergeam in ture mai mari, in rest o tineam intre 4700 si 6000.

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Motorul este gripat.Nu conteaza daca pistonul e nou si segmentii noi, conteaza cine le monteaza.
Cine le-a montat si-a batut joc.