| Georgian22 a întrebat:

Salutare.
Ma poate lamuri cineva care-i treaba cu :
Intercooler-ul mașinii e radiatorul?
Am văzut masini modificate care pe deasupra radiatorului stock mai au unul deasupra, sau unul in bara sub el. Sau asa imi dadea mie impresia.
Care este treaba?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este pentru turbina, sa raceasca aerul care vine de la turbina, sa nu intre fierbine inapoi in motor, si celalalt e pentru apa, sa-ti raceasca apa.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Intercoolerul e tot un fel de "radiator" doar ca intercoolerul nu raceste apa, intercoolerul raceste aerul din admisie, astfel incat sa intre in motor la o temperatura cat mai scazuta.

| Panamax a răspuns:

Este tot un fel de radiator, dar pentru aerul sub presiune care iese din turbina.