| terry11 a întrebat:

Salutare!
Pot conduce ca incepator cu masina personala cu permis de Romania in Ungaria, Austria si Italia?
Mentionez ca masina are 190 de cai putere.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti, doar ca nu-i recomandat sa iesi din tara si sa sofezi peste hotare in primul an de soferie, fiindca abia cum inveti sa sofezi, neavand inca reflexe si nici nu stapanesti masina bine.
Autostrazile din Romania au maxim 130km pe ora, iar tu ca incepator trebuie sa sofezi cu 20km sub viteza legala.
Uite aici:
https://www.facebook.com/reel/562685472339972
Acelasi lucru se aplica si in strainatate, deci cat poate duce masina aia nu are nici o relevanta pentru tine, ca nu vei ajunge niciodata la putere maxima a masinii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti conduce si in strainatate (UE).
Pe autostrazile strainilor sunt camere radar, care iti citesc numarul de inmatriculare, si habar nu au cine este la volan. Nu vor trimite amenda daca esti incepator si mergi cu 130, cat este limita autostrazii.

| gabicoo a răspuns:

Poți.