| Anonimous2018 a întrebat:

Salutare, revin cu intrebarea:
Am un golf 6 2010, incerc sa ma conectez cu telefonul (Iphone14) la masina si la navigatie pe media!
La masina imi da:Is not compatible to phone
Si la naviatie:No medium is aviable

Ce as putea sa fac in aceasta situatie?

1 răspuns:
| VENON a răspuns:

Pentru a rezolva problema de conectare între iPhone-ul tău și Volkswagen Golf 6 din 2010, sunt câteva lucruri pe care le poți încerca:
1. Compatibilitatea Bluetooth
Verifică compatibilitatea: Unele modele mai vechi de Golf 6 pot avea sisteme Bluetooth care nu sunt complet compatibile cu iPhone-urile mai noi. Este posibil să fie nevoie de o actualizare a softului sistemului de infotainment din mașină. Contactează un service autorizat Volkswagen pentru a verifica dacă există actualizări disponibile.
Dezactivează CarPlay: În setările iPhone-ului, dezactivează CarPlay, deoarece acest sistem poate interfera cu conectarea Bluetooth pe unele sisteme auto mai vechi.
2. Navigația „No medium is available"
Acest mesaj apare, de obicei, când navigația nu găsește nicio sursă media conectată. Dacă încerci să redai muzică sau alt conținut media prin Bluetooth, asigură-te că ai activată opțiunea de streaming audio pe telefon și că telefonul este conectat corect la sistemul mașinii.
Soluție alternativă: Dacă sistemul de infotainment nu suportă redarea media prin Bluetooth, poți încerca să folosești un cablu auxiliar sau un adaptor Bluetooth pentru intrarea auxiliară, dacă mașina este echipată cu una.
3. Conexiune prin cablu
În cazul în care sistemul Bluetooth nu funcționează corespunzător, poți încerca să te conectezi prin cablu USB (dacă mașina are un port USB). Astfel, poți reda muzică de pe iPhone prin sistemul media al mașinii.
4. Module de upgrade
Adăugare modul Bluetooth aftermarket: Dacă sistemul tău nu este compatibil cu iPhone-ul, poți achiziționa un modul Bluetooth aftermarket, care să permită conectarea mai ușoară și să ofere funcții moderne de streaming și apeluri hands-free.
În concluzie, dacă sistemul din fabrică nu poate fi actualizat și nu suportă funcții mai moderne, un upgrade aftermarket poate fi cea mai bună soluție.