| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Se poate modifica evacuarea la un vw bora prin a anula finala si intermediara si a lasa teava originala goala, fara sa fie schimbata cu una de inox? A mai facut cineva asta? Cum ar putea fi sunetul?(daca o sa fac asta, o sa scot si catalizatorul, am inteles ca amolifica mult sunetul.)
Fara mistouri, nu cunosc mecanica. Doar am auzit prieteni care au facut asta si rezultatul a fost unul placut din cate spun ei. Pe un buget de maxim 300 lei, doar taierea intermediarei si finalei si sudarea unor tevi in locul lor.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Probabil in primele 5 minute de mers, iți saltă actele mașinii (după zgomot te prinde poliția, oriunde ai fi)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De 300 de lei nu se uită nimeni la tine.
E mai complicat și ineficient să pui țeavă goală, decât să montezi o tobă sport universală, în genul Carub. Alea amplifică zgomotul, și îl fac sportiv.
Dacă mașina e diesel, șansele de a obține zgomot din finală sunt foarte mici. Dacă e pe benzină, rezultatul va fi surprinzător, fără a renunța la catalizator.
Dacă renunti la catalizator, vei avea probleme destul de mari, atât la itp, cât și la controalele din trafic. Amenzile sunt foarte mari, iar șansele de a obține înapoi certificatul sunt tot mai mici, la mașinile mai vechi de 15 ani.