| ___GDoV a întrebat:

Salutare, sunt șofer începător de aproximativ 4 luni, am condus zii de zii am făcut drumuri gen din București în alt oraș. Acum urmează să plec în Bulgaria cu mașina personală și e pentru prima dată când am să conduc atât de mult. Ceva sfaturi? Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te grăbi
Fa pauze dese.
La bulgari se conduce relativ decent dar au camere multe pentru viteza.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este recomandat sa pleci peste hotare in primul an de soferie, cand inca nu ai reflexe la conducere si nu stii inca sa sofezi foarte bine, fiindca riscul sa faci accident este foarte mare, in primul an de soferie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și un alt sfat, nu lua în serios ce zice Violetta. Șosele din Bulgaria sunt mult mai sigure ca alea noastre.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa pauze cat de des simti nevoia.
Daca mergi mult timp extraurban sau autostrada cu viteza, sa stii ca e foarte greu de oprit masina; te obisnuiesti cu viteza, si ti se va parea ca stai pe loc la 80-90km/h, cand de fapt, ai nevoie de cateva sute de metri ca sa opresti masina lin.

| KovacsB a răspuns:

Fa-ti vigneta on line, sa nu iesi pe la Negru Voda, in localitati sunt camere de viteza, iar la coborare pe doua benzi la limita de 60 stau baietii cu radarul dar se rezolva, eu am dat 30E pentru 30 km in plus. Poti sa platesti cu cardul aproape oriunde, sa eviti bancomatele EuroNet, de condus este simplu pentru un incepator.
Cand sunteti in coloana te iei dupa ei nu mergi tu mai incet sau mai regulamentar ca esti mai catolic decat Papa.

| GeorgescuF a răspuns:

Bulgarii nu au aproape deloc semne indicatoare pentru directii catre orase. Fara GPS esti mort.