| Crissu06 a întrebat:

Am revenit dupa ceva timp cu o intrebare la care ma tot gandeam si nu imi da pace, de fapt sunt mai multe intrebari intr-una singura.
Am achizitionat recent o Skoda Fabia din anul 2005 caroserie Hatchback cu un motor de 1.9 SDI adica motorina aspirata fara turbosuflanta pe el.
Intrebarile care nu imi dau pace sunt :
- Daca masina este dotata cu Filtru de particule (DPF)
- Daca injectoarele sunt pompe duze (PD)
- Cat ma costa sa ii inlocuiesc parbrizul daca este spart? (nu este foarte rau dar are foarte multe crapaturi)
- Ce capacitate are rezervorul?
- Ce norma de poluare ar avea (Euro 3/4/5)?
- Cati cai putere (HP) sau (kw) are masina?
[Aici pun in paranteza la aceasta intrebare pentru ca am nelamuriri pentru ca unii spun ca motorul ar avea intre 109 si 110 cai putere (HP) iar undeva pe internet pe un site de piese (nu vreau sa fac reclama) am observat ca ar avea intr 64 si 65 de cai putere (HP) iar la un motor de 1.9 TDI ar avea 100 de cai putere] si ma gandeam ca poate a facut confuzie acea persoana.

Va multumesc. Dau funda celui mai explicit raspuns.

Eu la randul meu sunt mecanic in devenire dar nu am lucrat la masini din grupul VW / Skoda / Audi / Seat

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu are DPF
Nu are injectoare PD.
Inlocuirea parbrizului e undeva la 300 de lei, depinde de firma producatoare si respectiv firma de la care-l cumperi.

Pentru celelalte intrebari, raspunsul exact il gasesti in cartea de identitate a masinii.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Parbrizul te costă pe la 300 lei - vezi aici:
https://www.parbrize.ro/parbrize/skoda.html

"Cati cai putere (HP) sau (kw) are masina?" - trebuie să scrie in CIV/ci

| gheorghe699 a răspuns:

Eu am avut parbrizul spart la skoda octavia, si a costat 400lei +manopera 110 lei,la celelalte intrebari, nu stiu, amea are filtru de polen, este octavia 1, 9, din 2008