| tzol a întrebat:

TPU
Am si eu o intrebare. In septembrie 2009 cand aveam 15 ani am primit o amenda de 180 lei pentr-u scuter (o poveste mai lunga). Acum in 2013 vreau sa fac scoala de soferi si trebuie sa achit taxa de examinare de 6 lei la primarie. Imi elibereaza chitanta pentru examinare fara sa platesc amenda?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Cinci ani rămâne amenda în sistem (dacă e înregistrată, atenţie), în mod normal în octombrie 2014 ar trebui să faci şcoala, dar, cum e mult până atunci, eu zic să mergi să achiţi cei 6 lei, iar casiera o să-ţi spună dacă apare amenda sau nu. Dacă apare, te scuzi că nu ai destul la tine şi mergi acasă să aduci, iar dacă nu zice nimic, cu atât mai bine... Atunci ai două posibilităţi: Ori achiţi 186 de lei, ori mai aştepţi un an şi patru luni...

| tzol explică (pentru angel74dm):

Salut! Am reusit sa iau chitanta fara a plati amenda.

| angel74dm a răspuns (pentru tzol):

Ok, înseamnă că nu a fost înregistrată... Ai scăpat... big grin Baftă la examen!

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Nu.

| Koss01 a răspuns:

Da trebuie sa achiti amenda sad

| frumusyka334 a răspuns:

Nu mai intai platest amenda si dupa iti da chitanta...