| daniDeeDee a întrebat:

Salutare,TPU! Am si eu o mica nelamurire. Explicati-mi,va rog,care-i treaba cu procura? se face intre mine si detinatorul autoturismului,bun,daca vreau sa o vand sau sa o duc la ITP cum trebuie procedat? ma duc de "mana" cu proprietarul in acte al masinii? fac procura pentru ca are taxa platita si recuperata,si sa evit platirea taxei care este exagerat de mare. Explicati-mi, va rog, babeste...pentru ca nu am nici cea mai mica idee cum se procedeaza si ce este de facut. Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe scurt cam asa e cum ai zis tu. itp il poate face oricine, e posibil sa ma insel, dar nu se cere proprietarul. La fel si la impozite... cu RCA e mai complicat, dar odata pe an asta e.

Daca e vorba de vanzare clar proprietarul trebuie sa se ocupe. Ocup e posibil sa faci o procura cu mai multe drepturi (gen sa fii imputernicit sa vinzi tu masina) dar asta trebuie sa te interesezi la notar

| Maioru a răspuns:

Te duci la notariat cu cealalta persoana si faceti un contract de COMODAT prin care proprietarul masinii il imputerniceste DEPLIN pe celalalt sa se foloseasca in TOTALITATE de masina pe o anumita perioada.Mai departe stie notarul ce sa mentioneze.