Întrebare recomandată | Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Am un opel 1.7 cdti 2004 caravan, cumparat personal acum 2 saptamani din Germania. Problema e ca se mai intampla sa nu porneasca la prima cheie! Doar la a doua sau mai multle! In rest merge perfect! Ce am putut observa e ca nu conteaza daca e rece sau cald motorul! Am facut si o verificare pe computer si nu are nimic! Am fost si la electrician si tot nimic! Mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la cipului din cheie! Cea mai mare nenorocire e ca nu stiu ce are! Si nu am ce sa ii fac! De fiecare data cand ma duc cu ea sa o verifice, merge perfect big grin Poate ma ajuta si pe mine cineva! Multumesc!

3 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Cu siguranta e de la cipul din cheie eu am un opel ascona c din 88 big grin asa patesc si eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot fi 100 de cauze.
Poate fi de exemplu o supapa de la rampa comuna.
Nu poate fi detectat defectul cu testerul.
Pierde putina presiune si porneste mai greu.
Bujiile daca se ard (cum a zis colegul de mai sus)se vede pe tester imediat.
O rampa costa cam 400ron sh.
Se poate demonta si curata.
Succes.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Ai probleme cu bujiile incandescente. D-aia merge perfect la ei, pentru ca motorul e inca foarte cald. Cum apuca sa se raceasca un pic cum intervin problemele.