| Alexandru_Cazan_1992 a întrebat:

As dori si eu un proiect de atv cu motor de dacie sau orcie alt motor.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai vedea un proiect desenat 'inginereste', crezi ca ai intelege ceva?
Stapanesti bine sudura MMA?
Daca intr-adevar vrei sa faci asta, cumperi teava rectangulara, masori lonjeroanele Daciei si le reproduci, apoi faci prinderile pentru bratele Daciei pe ele, pui motorul, fixezi caseta si coloana de directie, dupa care, improvizezi restul, dupa cum ai chef. Ii faci o structura "la ochi", cum au facut majoritatea, ca oricum n-ai sanse sa o omologhezi, ca sa circuli pe drumurile publice. Gandesti bine fortele care o sa apese pe cadru, amplasezi cu cap barele, faci sudurile bine, si aia e.
Poti pune motorul pe fata, dar la fel de bine il poti pune si pe spate, ori cu cutia in spatele motorului, ori invers, cu cutia in fata, moment in care desfaci cutia si pui invers grupul, ca sa mearga in cealalta directie.
Nu e prima intrebare de genul, multi cred ca ar fi ceva frumos, dar nu realizeaza volumul mare de munca, si priceperea necesara.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cei care fac astfel de proiecte inventeaza apa calda.