| Paul7nameN a întrebat:

Salutare TPU, în noiembrie împlinesc 18 ani iar aș dori să încep școala de șoferi, am inteles ca se poate incepe cu 3 luni înainte dar mie mi se pare ca e cam mult si m-am gândit sa incep cu o luna- o luna jumatate inainte de 18 ani, ziceti ca e ok? Si examenul teoretic cand il voi putea da? Imediat dupa împlinirea varstei de 18 ani sau va trebui sa mai astept? Dar proba practică? Am auzit ca inainte te programa chiar si 2-3 luni dupa sala la traseu. Acum te programeaza mai repede oare?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu poti incepe scoala de soferi cand au timp sa te programeze instructorii de la acea scoala.
Examenul teoretic poate fii sustinut numai dupa implirea varsteid e 18 ani. iar traseul, dupa ce ai luat examenul teoretic.
Depinde cat este centrul de Politie aglomerat, programarile pot dura intre 1 luna si 3-4 luni, pe perioada verii cand este foarte aglomerat, fiind multi tineri care sunt in vacanta.
Nu exista programari "mai repede" daca sunt sute de persoane de examinat, fiecare sta la rand sa intre la test, iar daca pica prima oara, este reprogramat cand este loc, peste alte saptamani sau luni.