| XterIasi a întrebat:

Salutare TPU, revin cu o intrebare ...chiar asa dezastruoase sunt motoarele de pe Audi a4 b7 (2007) 2.0 TDI 170 cai? As vrea sa imi cumpar un a4, acest model imi place mult dar aud numai lucruri negative.

4 răspunsuri:
| adelinutu1 a răspuns:

Nu sunt vreun ''mașinist'' însă probabil ai auzit si tu diferite lucruri despre acele modele, nu mai are rost să le expun si eu aici, iti expun doar o experiență de-a mea, tot cu un b7 2.0, insa putin mai batrân. M-a lăsat turbina in mijlocul străzii, un nor alb de fum, si aia a fost. Norocul meu că masina era inchiriată, si nu mi-am asumat costurile reparatiei. Si mai stiu foarte multe cazuri de genul. Recomandarea mea, si probabil a multor persoane este un 1.9. Dacă nu este de ajuns, te poti orienta la ceva mai puternic, clipind cand e vorba de 2.0.
Acum decizia e a ta, desigur depinde si de ce noroc ai cu mașina, ca să zic asa
Baftă!

| romeo78 a răspuns:

Pont, de ce nu achiziționați un Seat Exeo, care este un Audi A4 b7, rearanjat puțin.
Problemele la acest Audi sunt din cauza folosirii vechii platforme de la b6, o greutate mai mare, mai multă electronică, dar și tehnologii noi, neîncercate decât în laborator, poligon și trasee prestabilite cu șoferi specialiști.
Ori, în momentul în care au ajuns și pe mâna unor amatori au început să apară problemele.
Dar, ținând cont de vechime, e normal să apară probleme tehnice.

| Alexandrionelu a răspuns:

Este un motor mai puțin fiabil decât nemuritorul 1.9 Tdi, dar dacă a fost bine întreținută, poate sa te mai ducă o perioada fără costuri mari. Am un prieten care o are de vreo 5 ani și până acum nu a schimbat decât volanta. Cum ți-e norocul.

| relian a răspuns:

Daca cumperi o masina folosite te astepti la ce anume? Cel care o vinde o face ca are probleme,dai tu peste ea si te-ai pricopsit bine de tot laughing
Restu ce bat campii unia is povesti.,toti au care mai de care numa junghiuri,numa fiare vechi care le mananca zilele si normal ca ei aia zic,ce au ei sau au avut.
Cum poti sa spui de o masina cai naspa daca tu nu o ai de noua? Ia o masina noua intretine-o normal si te asigur ca n-o sa ai probleme.

De auzit auzi numa minuni toata ziua laughing oamenii povestesc ce patesc ei, dar ce gresesc este ca acei oameni nu gandesc laughing ei se asteapta ca o masina folosita de altul sa fie ca si una noua, deci gresesc cand spun ca nu-i buna masina X ca se strica mai stiu eu ce.
Daca ai un fier ruginit mergator la ce naiba sa te astepti sa zboare laughing
Eu am curaj sa iau masina care spui tu, adica sa o verific si dupa pot sa zic da o iau sau no iau. Daca te duci ca bunica sa cumpere avioane normal ca iti place ce vezi pe dinafara, gata asta e a mea mam scos, zici tu laughing.
Mai am pe unu care la fel are o masina tot asa 2007 parca tot a4 dar el nu stie cei aia apa,cei ala ulei,a mers cu ea pana s-a oprit laughing apoi m-a sunat pe mine ca i-a murit raia in drum laughing
Zice dau la cheie si zice ham ham si moare.Zic baterie ai? Adica e buna bateria? aia nu stiu,da avea bateria moarta,i-am zis verifica alternatoru ca ala e rau,da de unde na verificat nimic,i-a dat cineva o baterie si a mers cu aia pana a murit si aia de tot laughing
La ce s-a te astepti de la oamenii astia? Deci mamsinile astea mai placute is folosite de niste oameni carora nu le pasa,omoara acele masini, apoi cand is facute praf le parfumeaza nitel si le vand, vii tu si zici gata ma scot cu masina asta.
Asa stau lucrurile cu masinile care in general is cautate de aia mai tineri, dar care is omorate tot de alti tineri, apoi puse la vanzare.
Asa sta treaba cu bmw cu audi a4, bmw seria 3 astea care is forjate, rupte in gura laughing
Dar daca tu ai avea pe cineva care sa mearga cu tine si sa stie ce sa controleze, sigur ai stii cum este acea masina, dupa ai stii daca sa o cunmperi sau nu.
Mai toti fabricantii de masini mai nou folosesc f multe aceste motoare de 2 litri, pana si mercedes am vazut au pus pe E calse motor de 2 litri benzina.
Audi a pus la fel motor de 2 litri pe Q si asa mai departe.
La audi nu mai zic motoareleastea de 2 litri is folosite masiv pana si pe A6 la greu, deci daca ar fi motoarele dde vina tu crezi ca ar mai fabrica aia motoarele alea?
Vad si pe nea romeo laughing deja mare arhitect in masini, stie el de ce e asa cai multa tehnologie laughing fugi nene de aici si dormi, nu stii despre ce f=vorbesti.
O masina cu cat are mai multa tehnologie cu atat este mai buna, toate alea fac in asa fel incat masina sa functioneze cat mai bine.
Mai aveam eu pe unu ces alea sensori la frana.Zic pai e bun ca stii cand sau uzat.Prostii si a mers odata fier pe fer laughing zic acu e bun? Nu-i nimic zic acu trebuie si rotor nu doara placute laughing
Nu stiu uni oameni cu ce gandesc.
Vad altul ca i s-a dus turbina, pai s-a dus il cred, dar ala ce a avut-o inainte sigur a turat motoru ala de dracu l-a luat, daca lo fi turat peste normal s-a dus dracu garniturile alea de la turbo laughing
Multi nici nu stiu cei ala turbo, habar n-au cum functioneaza si ce anume face.Nu stiu de ce a iesit fumu ala alb, de unde de ce etc.

Daca nu te pricepi cat de cat, daca nu ai idee cum fctioneaza o masina mai bine ia o kia, ia ceva care nu prea se cauta si pe care aia ce le-au avut nu le-au omorat laughing asa ai sansa sa gasesti o masina bine intretinuta si normal condusa.