| DaNnY1221 a întrebat:

Vreau sa construiesc un aeroplan si ma intreb daca aveti niste planuri pentru un motor mic cu combustie interna! Motorul este singura componenta care imi lipseste! Multumesc dau

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Amice, dacă-i pui motor, ăla nu mai e aeroplan, e avion.
Oricum, înainte de a te gândi la motor, mai întâi trebuie proiectat fuselajul și aripile, trebuie să calculezi greutatea totală și centrul de greutate, după care, în funcție de rezultate, cauți un motor potrivit.
Motorul este ultima ta problemă, dacă nu rezolvi problema cu greutatea, fie nu decolează, fie cade imediat după decolare.

Răspuns utilizator avertizat