| Popescu_Ionut_1995 a întrebat:

Salutare tuturor.Am de gand sa iau o masina cu acte de Anglia si am o rugaminte la voi daca imi puteti da niste poze cu ce acte trebuie sa-mi dea vanzatorul.si daca imi puteti explica care-i treaba cu briefu mic si mare, ca mi-a spus ca nu-l are pe cel mare, si cu ce m-ar incurca daca nu-l am.as putea sa le prelungesc tot pe Anglia daca nu are briefu mare.Nu intentionez sa o onmatriculez in tara.Astept raspuns doar de la cei care stiu despre ce e vorba.VA MULTUMESC ANTICIPAT.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa iei o masina de la straini e cam riscant pentru ca taxele sant piperate la noi sa o inmatriculezi, asigurarea

| Maioru a răspuns:

Draga Ionut, eu sunt deler de masini sh si nu te-as sfatui sa iei masina de Anglia si cred ca are volan pe dreapta.Este mai ieftina, asa este dar daca nu ai nici toate actele eu zic sa-ti vezi de treaba. Daca masina nu are brieful mare inseamna ca nu are carte de identitate si ce faci cu ea? Te pot ajuta daca-mi spui ce masina ai vrea si ce buget ai alocat pentru cumpararea ei.Ce zici, ti-am intins o mana...

| Popescu_Ionut_1995 explică (pentru Maioru):

Domnule maioru pe mine m-ar interesa daca pot circula cu masina asa cu cartea rupta pana exp nr si daca le pot prelungi tot asa cu cartea rupta.si pentru. nr rosii cine le poate scoate eu sau proprietaru si daca le pot scoate cu cartea rupta.multumesc.

| Maioru a răspuns (pentru Popescu_Ionut_1995):

Cartea este rupta ca a fost rupta de politie sau din greseala ori din cauza uzurii? Se pot scoate nr.rosii numai de proprietarul din Romania pe baza actului de vanzare cumparare facut intre persoana din Anglia care este trecuta pe carte si cea din Romania care a cumparat masina. Poti prelungi numerele rosii timp de 3 luni cu asigurarile respective, impozitele, taxele, copii documente si toate cele.Acum ramane de vazut daca politia accepta cartea rupta, pana nu vad documentu(cartea)nu as putea sa-ti spun. Daca tu consideri sa te legi un pic la cap si asta merita, nu ai decat dar eu unul nu m-as complica.

| Popescu_Ionut_1995 explică (pentru Maioru):

Vanzatorul este proprietaru si pentru ca sa pot scoate eu nr rosii treubie sa fac contract vanzare- cumparare sau contract comodat? cartea e rupta dar au fost trimise datele de pe ea si o aduce inapoi intreaga.eu cand cumpar masina ii dau jumate din bani si lui cand ii vine cartea ii dau restul de bani.multumesc.

| Popescu_Ionut_1995 explică:

Am gassit un volvo 440 1. 8benzina si vrea 500 euro dar facem o combinatie si mie mi-ar conveni.domnule maioru multumesc pentru raspuns dar pe mine m-ar interesa daca pot circula cu masina pana cand expira actele.si daca se pot prelungi asa cu cartea rupta adica fara briefu mare.dar daca pot scoate nr rosii cu cartea rupta si daca le pot scoate eu sau le poate scoate doar proprietaru.MULTUMESC.