| FrateleDumy a întrebat:

Salutare tuturor! Am un Seat Ibiza care are problema cu închiderea centralizată, mai exact, inchiderea din cheie nu mai merge. Din butonul de incuiat din masina, merge fara nicio problemă. Daca bag cheia in butucul usii ca sa incui, se incuie doar usa șoferului. Bateria la cheie a fost schimbata si timp de o luna a mers fara probleme, acum am schimbat o din nou dar nu merge. Am verificat si siguranța si pare a fi okay, chiar am si schimbat o. Am incercat si varianta cu sincronizarea cheii exact asa cum scrie in manualul ei pentru ca obisnuiam sa apas pe butoane aiurea. O alta problemă care nu cred ca are legatura, este cu switch ul din broasca soferului. Mai exact, cand deschid usa nu se mai aprinde lumina de plafoniera si nici avertizarea sonora pentru luminile aprinse nu mai apare. Pana sa merg la un service sa faca o diagnoza, va intreb pe voi. ce ar putea avea? Mulțumesc! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Posibil trebuie schimbata broasca usii asa cum ne-a spus cel de la service-ul auto la problema noastra. Noi avem o Skoda Fabia. Din deschiderea centralizata, usa pasagerului de langa sofer nu se mai deschide, doar cu cheia si uneori mai necesita sa mai zdruncinam un pic usa sa se auda clicul cand se deschide. Avem aceasta la usa din fata de langa sofer, din spate cat si portbagajul. Noi am intrebat si reparatia pentru cele 2 usi (fara portbagaj) este de 150 euro (de mentionat sunt preturile de Grecia).
Aceasta problema o au si cele de la VW, Skoda, Seat.

| FrateleDumy explică (pentru MihaelaDart):

E o variantă, ușa mea din spate stânga nu se mai încuie. Mulțumesc pentru răspuns!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Măsoară noua baterie, are 3V?

| FrateleDumy explică (pentru sierra1):

Am verificat, are 3v

| Psksjns a răspuns:

Broasca usii cel mai probabil, vezi poate gesesti una pe acest site, succes!
www.bit.ly/340Q7NC

| FrateleDumy explică (pentru Psksjns):

Mulțumesc mult! Am sa vad ce-mi dă și pe tester