| Rico1895 a întrebat:

Salutare Tuturor! (CEVA IESIT DIN COMUN)
Am si eu o mare nelamurire si sper sa ma lamuriti voi...

De curand am terminat scoala de soferi pentru categoria B mai exact am terminat orele de conducere, iar cand a venit ziua sa imi iau dosarul instructorul a amanat sa mi-l dea, dupa vreo 7 zile a venit la mine si mi-a aratat ca dosarul este gata dar nu poate sa mi-l dea pentru ca s-a dat o noua lege sau ceva de genu prin care din spusele dansului am inteles ca trebuie sa iau un test(CHESTIONAR foarte greu din spusele dansului) pe foaie la scoala respectiva pe care o sa mi-l corecteze pe loc, si daca fac 22 de puncte la acel chestionar cand o sa dau sala spune dansul ca o sa iau cu 3 puncte mai mult garantat adica 25, dar pana nu ii iau chestionarul acela nu imi da dosarul, plecand cu dosarul fara sa mi-l dea, am dat acel test pe foaie si l-am picat, spunandu-mi mai invata sa iti dau dosaru sa iei din prima la sala, INTREBAREA MEA ESTE, Exista o asemenea Lege? CE POT FACE SA IMI IAU DOSARUL IN SITUATIA DE FATA SI SA DAU SALA? precizez ca am toate taxele platite atasate la dosar(dosarul este terminat) Ce pot face sa imi iau dosarul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, instructorul te-a mintit.
Problema este alta. La inceputul lunii iunie a aparut Ordinul MAI nr.82/2013, prin care a fost modificat O.268/2010 privind examinarea pentru obtinerea permisului de conducere. Prin acest act s-a introdus o statistica privind promovabilitatea la primul examen, pe scoli de conducere si instructori auto, aceasta urmand sa fie publicata pe internet. Aceasta statistica va afecta pozitiv scolile si instructorii cu promovabilitate buna si negativ pe cele cu promovabilitate slaba si de aici provine atitudinea instructorului.
Daca te crezi pregatit pentru examinare solicita sa-ti dea dosarul.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti face nimic daca nu ti-l da. Iar daca nu esti pregatit, degeaba mergi la examen. Il vei pica si vei plati degeaba citeva reexaminari. Mai bine mai inveti. Acum, sala se da in ziua depunerii dosarului, nu te programeaza ca inainte.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

N-am auzit de asa ceva, dar mai antreneaza-te ca sunt banii tai in joc

| viotedy a răspuns:

Intotdeauna s-a dat acel test cu scoala.nu e lege, asa se procedeaza, dar dau toti elevii odata.

| Rico1895 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! o sa cer dosarul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu eu, cel putin asa era cand am dat eu examenul erai obligat sa dai un test la scoala de soferi care se numea iesirea din scoala, daca nu luai 22 nu ieseai cu masina la strada, iar acel test facea parte din dosarul depus la politie. Repet, asta acum vreo 7 ani