| ADRIANGABRIELPIRVU213 a întrebat:

Salutare tuturor, ma confrunt cu o problema și am nevoie de ajutor. Am pierdut cipul cheii unui bmw e46 și nu-mi mai pornește, era unica cheie, am vreo șansă să fac alt cip sau sa cumpăr tot chitul de pornire?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai pierdut cipul, cum anume? Doar daca pierzi cheia, pentru ca ala se afla incorporat in chie sau in telecoamanda sau cum se numeste.

Poti sa faci alta cheie cu tot cu cip, dar la reprezentanta. Mergi la aia cu actele masinii, nu e nevoie sa duci masina, doar actele si buletinu tau, sa vada aia ca tu esti proprietarul si iti vor face aia cheie si tot ce vrei.
Cit costa, o sa iti zica acolo, depinde ce alelgi tu, cea mai scumpa este telecomanda aia cu tot cu lama, mai ieftina este doara cheia gen lama, bineinteles ambele cu cip.

Deci nu trebuie sa cumperi nici un chit, pentru ca daca cumpweri tot nu va porni, chipu de la cheie vorbeste cu chipu de la contact, cel de la contact cu calculatorul masinii si atunci computerul lasa sa pornesti.
Toate chipuriler astea is programate pentru masina ta, deci nu iei asa de oriunde si sa pui la tine.
Reprezentanta are toate programele la toate masinile vindute, de aia nu au nevoie de masina ta, doara actele cum am zis, buletin, aia iau VIN -ul masinii si or sa iti zica vii peste X zile sa iei cheia.

Asta e tot ce se poate face.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la o repreznetnata BMW si explica-le ce model ai si ei iti pot trimite pe cineva cu aparatura necesara sa ti-o deschida, sau sa-ti comanda cheie noua, dupa seria si numarul motorului.

| Violleta2022 a răspuns:

Suna la o reprezentanta BMW si explica-le ce model ai si din ce an este si ei iti pot trimite pe cineva cu aparatura necesara sa ti-o deschida, sau sa-ti comanda cheie noua, dupa seria si numarul motorului.

| blackann a răspuns:

Mergi la reprezentanta si te vor ajuta cu alta cheie.

| PankyS a răspuns:

Salut. Ca sa faci alta cheie cu chip originala te va costa ceva ceva. Cel mai bine la dezmembrari si iei alt contact cu cheie cu tot. Îl schimbi și spor la km.