| AdiMihai25 a întrebat:

Salutare tuturor profesioniștilor,
Am început pe comunitate ca secund cu un titular de aproximativ 1 saptamana.
Mentionez ca nu am mai condus de cand am făcut școala auto, 1 an de zile.
Am început prima zi,a doua, a treia,
Iedeea e ca sunt extrem încântat de această meserie si vreau sa profesez mult timp, plus un salariu destul de motivant.
Am cat B de 7 ani, si ma joc cu masina mica, însă ador TIR ul.
Imi este frica,nu am incredere in TIR încă nu cunosc ce poate face, încă nu am reusit sa cunosc si sa învăț atât de multe lucruri noi asa repede,
Însă colegul ma cam demoralizeaza si totodata dezamageste, sa ma las de această meserie ca nu este de mine, ca daca imi este frica sa nu mai fac, ca sunt multe lucruri de invatat, ca este stres, si tot asa. plus ca nu ne intelegem ca echipaj necompatibilitate diferenta eu 24 el 54.
Ce credeti ca ar trebui să fac in continuare,
Multumesc.
Funda!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ala e invidios pe tine. Eu am stat in jur de 3 luni cu 2 ciudati si unu mai ok. Dupa singur mi.am dat drumu cel mai bine dupa. Singur o sa inveti cel mai bine, sant soferi oriunde mergi o sa te ajute si ei cu sfaturi

| Violleta2022 a răspuns:

Esti incepator si este normal sa-ti fie frica, cel putin primii 5 ani cand incepi sa pui amna pe tir, pana inveti sa o stapanesti ca lumea si sa consideri ca stii sa o manevrezi cum trebuie.

Ai incredere in colegul tau mai in varsta si invata de la el tot ce poti, ca ai mare nevoei sa inetelgi ce se intampla, cum se fac anumite manevre ca tu usor-usor sa le poti face. Probabil ca esti foaret stangaci in manipularea tir-ului si colegului tau experimentat ii este frica sa te lase sa afci anumite manevre, fiindca te vede timorat si nestiutor.

Toti incepatorii cred ca sunt mai buni decat sunt in realitate, ceea ce este perfect adevarat, fiiindca sunt incapabili sa vada singrui cat de stangaci si neindemanatici sunt in primii ani de soferie, de aceea au si accidente inevitabile.

Fii mai putin entuziasmat de soferie si mult mai realist a ceea ce esti capabil sa faci la volan, invatand tot ce poti de la colegul tau, care-i experimentat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce poți face în continuare este să nu mai discuți cu acel coleg care te desamăgește și te demoralizează, acest aspect important al vieții tale.

| AdiMihai25 explică (pentru sadrian46):

Asa Am si facut.
Nimeni nu vrea sa te învețe.

| RefinedStrings a răspuns:

Tu practic ai permisul de mai mult timp decat mine.
Eu am luat CE pe 23 decembrie.
O sa capeti incredere, o sa inveti sa bagi la rampa, o sa te investigate cu limitatoare, frana de motor, cat de Lunga e remorca, samd. Ai rabdare.
Cat tine de colegu' de echipaj. da, e diferenta de varsta. Diferenta de generatie. Diferenta de experienta.
O sa iti fie greu cu el pana te schimba.
Cel mai greu pe echipaj asta este. compatibilitatea între colegi.
Dar nu lasa asta sa te demoralizeze. Învata sa ai rabdare, sa ignori, sa lasi de la tine. si cel mai important, fura meserie cat de mult poti!

Succes!