| Teodooooooooor a întrebat:

Salutare!
Vreau să cumpăr un teren care este situat față în față cu o benzinărie și să fac o spălătorie cu fise și o cafenea.
În zonă mai este o singură spălătorie cu 7 boxe care mereu e plină și fiind la distanță de 5 km
Fiind o zona turistică, terenul la drumul european cu trafic auto intens și fiind poziționată în față la peco eu zic ca este o idee bună
Ce părere aveți, merită?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa faci foarte multe calcule realiste, cu marja de eroare pe +, ca sa vezi daca te incadrezi in pretul pietii din zona aia.
Ia in calcul dificultatea cu care se obtine autorizatie acolo (de la primarie), cat te costa sa respecti toate conditiile impuse de mediu, cat te costa aprovizionarea, etc.
In Romania, in foarte multe cazuri, ai surpriza neplacuta de a afla ca nu te poti incadra in preturile zonei, din cauza concurentei neloiale.
Spre exemplu, la spalatoriile auto, pentru a avea toate autorizatiile pe bune, este necesara un fel de statie de epurare incorporata, iar apa sa fie in circuit inchis, sa iei de la retea doar surplus. Ei bine, nu m-as mira deloc, sa descoperi ca restul spalatoriilor de la tine, nu poseda acele decantoare/epuratoare, baga apa cu detergenti direct in canalizare sau scurgerile pluviale ale orasului, dar sunt sustinuti de "pile" in toate institutiile, si nu ai ce sa le faci. Ei vor vinde un jeton de 3 minute cu 5 lei, tu vei ajunge cu calculele pe 0 (adica fara profit) pe la 12 lei, cu alea 3 minute. Ghici cine va avea clienti, cine nu, si la cine vor veni controalele.
Cam asa se fac afacerile in Romania, in foarte multe locuri.

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Dacă te ține buzunarul: Merită.