| Ionut3222 a întrebat:

Salutari baieti. Am o intrebare tehnica din domeniul auto.

Am un Opel Astra j 1.7 CDTI 2010 A17DTJ cu urmatoarea problema.

Nu se mentina presiunea constanta in common rail la relanti. Ba e 21, ba e 25, ba e 23 ba sare in 19 si vibreaza motorul. Ea mereu cerand 24.

Am schimbat de 3 ori valva de presiune din pompa de inalta, fara nici un rezoltat foarte bun. Se micsoreaza f putin variatile dar tot nu am o presiune constanta.

Nu mai stiu pe ce drum sa mai merg... variatia e la secunda asa, scade pe la 21-20 si iar e redresata la 24, iar scade si tot asa.

Sa merg spre injectoare? poate retur? Unde se pierde presiunea... ma gandesc ca nu poate fi pompa, nu ar avea asa simptome.

Răspuns Câştigător
| vmorghulis a răspuns:

Buna ziua,

Problema pe care o descrieti cu presiunea variabila in Common Rail la relanti poate fi cauzata de mai multi factori, printre care:

Probleme la sistemul de alimentare cu combustibil, cum ar fi un filtru de combustibil infundat, o pompa de alimentare cu combustibil defecta sau un sistem de alimentare cu combustibil care nu furnizeaza cantitatea corecta de combustibil in mod constant.
Probleme la senzorii de presiune sau la valva de presiune din sistemul Common Rail, care pot cauza fluctuatii in presiunea combustibilului in sistemul Common Rail.
Probleme la injectoare, cum ar fi o colmatare a duzelor de injectie sau o defectiune a injecorului, care pot duce la o distributie inegala a combustibilului si fluctuatii ale presiunii in Common Rail.
In ceea ce priveste solutia, in primul rand va recomand sa efectuati o diagnoza detaliata a sistemului Common Rail, pentru a determina cauza exacta a problemei. De asemenea, ar trebui sa verificati daca exista vreo eroare inregistrata in sistemul de diagnoza a bordului masinii (OBD) si sa verificati senzorii de presiune pentru a se asigura ca sunt functionali.

Daca problemele persista, ar putea fi necesara inlocuirea injectoarelor sau repararea pompei de alimentare cu combustibil. Este recomandat sa mergeti la un service auto specializat pentru a efectua aceste operatii, deoarece sunt operatii complexe care necesita o experienta considerabila si instrumente specializate.

Sper ca aceste informatii sa va fie de ajutor.