| Kath20 a întrebat:

Salutări, de ceva timp am gaze in motor,adică când scot tirbușonul de ulei, ies gaze fără număr,aproape ca mi-l aruncă, acu 3, 4 luni sa zic nu făcea asa,cauze? Fum pe nu scoate gram, prin epurator trec gaze ca m-am uitat,
Golf 5 2. 0tdi bkd
Mulțumesc

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Segmenti uzati sau piston fisurat. Prin alt loc nu cred ca pot ajunge gazele in carter.
Daca are sub 400. 000km masina, cauza problemei ar putea fi imbusul de la pompa de ulei, daca nu s-a schimbat periodic.

| GeorgeCazan a răspuns:

Pare o problema de segmenți uzați.
Ce kilometraj are mașina?