| DaniTDCI a întrebat:

Salutari, detin un ford focus 2 1.6 TDCI iar wastegate-ul ramane blocat mereu pe "inchis", din aceasta cauza, motorul in sarcina intra in protectie "limp mode", din ce observ electrovalva face vacuum si mentine actuatorul permanent pe pozitia "inchis", care ar fi cauza? am verificat furtunele peste tot si e ok, fara fisuri.

1 răspuns:
| Nicusor1975 a răspuns:

Exista mai multe posibile cauze,
Probleme cu electrovalva de vacuum: aceasta poate fi defecta sau sa aiba scurt_circuit.
Probleme cu senzorul de presiune turbo: acesta poate fi defect sau poate fi cauzat de o conexiune slaba.

Probleme cu sistemul de control al motorului: acesta poate fi defect sau poate fi cauzat de un software defect sau actualizare incorecta

Probleme cu wastegate-ul: acesta poate fi blocat...
Toate cele bune!