| Stefan_Ionut_Danyel_1989 a întrebat:

Salutari TPU. Am o problema dacia modelu nu mai stiu dar e model nou si imi toaca la benzina ca un bmw de ce oare? la ulei nu s-a dat singuru si are o bataie la motor tacheti i-am reglat dat tot asa puteti sa ma ajutati?

8 răspunsuri:
| Sultan a răspuns:

Pai zi ce dacie ai

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 explică (pentru Sultan):

Dacie 1400 brek

| Sultan a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Danyel_1989):

Daca e pe carburator mergi la un mecanic sa se uite un pic la el. Si la ganitura de la chiuloasa. Daca e pe injectie ti s-a dus sonda lambda. du-o la un mecanic, nu te costa mult.

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 explică (pentru Sultan):

Garnitura de chiuloasa nu are nimic pentru ca asa ma gandesc, ca crestea nivelu de ulei in baie si crestea rapid apa in borcan si la carburator am gasit nivelu la plutitor mic dar tot asa nu are demaraj nu are putere de loc

| Sultan a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Danyel_1989):

Atunci ori e dus carburatorul ori setul motor. Mergi la unu sa se uite la carburatoru ala.

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 explică (pentru Sultan):

Dar nu stii cam la cat sa gasesc un motor ca decat sa schimb setu mai bine iau alt motor

| Sultan a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Danyel_1989):

Mergi la un Remat, vorbesti cu unu mai de treaba de pe acolo sa-ti alegi un motor de pe o dacie si sa ti-l dea in banii de fier vechi, cum l-au luat si ei. ii dai si lui ceva.Iti da si chitanta daca e de treaba. Cu seria de pe el nu mai ai probleme in ziua de azi, motorul e piesa de schimb acum. Are vreo 80-90 kg un motor de 1.4. Te descurci cu pana in 200 de lei. Eu zic ca e cel mai ieftin. Setu motor e vreo 300+montat.

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 explică (pentru Sultan):

Da asa voi face nu am alta metoda multumesc pentru sfaturi