| burhanbei a întrebat:

Salve la toti.
a folosit cineva pulberea "metal flake" sau "perle metalice" in lacul care se da dupa ce se vopseste masina?
cum se aplica, mai bine zis cat la % in lac, in cate straturi si dupa cate straturi de lac se mai da?
eventual poate stiti un link de prezentare a produsului propriu zis.
cu multumiri.

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut burhan, metal flake, cu o larga aplicatie in vopsirea scuterelor, castilor, motocicletelor si mai putin in vopsirea masinilor! Prima data dai fondul de culoare neagra, la un litru de lac (acrilic neparat) ai nevoie de 70-80 gr de metal flake, ai intrebat cate straturi trebuie sa dai, vin aplicate 2-3 straturi in functie de efectul pe care-l doresti sa-l obtii, cu o pauza de 10 minute intre straturi. Pistolul, trebuie sa aiba diuza de 1, 8-2.0 mm. Acum pregatesti lacul transparent bicomponent 2/1, 2 parti lac si una intaritor, in functie de suprafata pe care o ai de vopsit, pe pistol diuza 1, 2, si aplici 3-4 straturi pana cand observi ca metal-flak-ul s-a acoperit perfect, cu pauze de 15-30 de minute intre straturi. Atentie la presiunea compresorului sa nu fie mai mica de 2, 5 atmosfere pe timpul vopsirii, in ambele faze, metal-flake si lac. Uscarea depide foarte mult de incaperea unde lucrezi, cuptor, garaj atelier inchis si incalzit si poate dura de la 12-36 de ore. Daca nu am fost destul de clar, iti stau la dispozitie cu eventuale detalii! Bafta multa burhan si spor la munca!

| burhanbei explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Amice, multumesc pentru "profunzimea" raspunsului tau. Se vede ca ori lucrezi in bransa ori esti super pasionat...ideea e ca am vopsit intre timp skoditza mea o nuanta de verde inchis cu tenta metalica si vopsitorul a zis ca odta ce e vopsea cu tenta metalika nu mai are rost sa aplkice acest tratament ulterior vopsirii. asa o fi?!? in sfarsit sa zicem ca a esit cat de cat dar la 2000 cu materiale si vopsea inclusa ce pretentii sa ai?
numa bine amice!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru burhanbei):

Salut burhan, eu n-am mai intrat pe TPU, de-o buna bucata de vreme si am gasit intrebarea ta, am observat ca-i cam de multisor, da lucrez in domeniu dar nu mai sunt in tara de foarte multi ani! Ti-a vopsit-o ieftin ...macar i-ai dat o lada de bere si tu, pentru atata munca! Nu-i geu vopsitul, mai greu este pregatitul si mai ales la metalizate!