| nikoleta93 a întrebat:

Se poate iesi cu anvelope de vara daca pe astfalt nu mai este zapada? zice politia ceva?

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Legea spune ca nu ai voie sa mergi fara cauciucuri de iarna daca este zapada dar nu spune pe sosea, ceea ce se interpreteaza ca daca este in zona in care te aflii zapada nu ai voie. Deci NU! Mai bine ia-ti macar niste cauciucuri SH in stare acceptabila fiindca amenzile sunt uriase si astia nu iarna pentru asa sau asteapta spagi enorme, 1000-1300 de lei!

| benny a răspuns:

Hai ca ai zis-o si tu laughing pai tu ce crezi ca asteapta politia acum laughing

| Andutu_5204 a răspuns:

Cred ca controale au mai mult la intrarea in orase drumuri judetene etc decat in oras.Eu am mers toata iarna cu cauciucuri de vara pentru ca sincer la salariile de rahat din Romania chiar nu mi-am permis sa dau 10 milioane pe niste anvelope.Si asa e daca carosabilul este uscat te pot doar avertiza. Oricum e o porcarie legea asta stati voi linistiti ca daca e zapada mai mare de 30cm pe sosea poti sa ai mama anvelopelor.Ce este nasol este ca daca un dobitoc intra in tine si este el de vina si tu nu ai cauciucuri si el are tu esti de vina si iti faci masina din banii tai asta mi se pare cel mai riscant.

| Zenithf a răspuns:

Nu zapada este periculoasa, ci pelicula de polei care se formeaza pe asfalt datorita frigului si umiditatii. Nu risca, pentru viata ta mai mult decat pentru amenda, zapada ii nimic pe langa polei. In plus, zapada ii vizibila, dar poleiul este "dusmanul nevazut".

| Zenithf a răspuns:

In plus, nici nu trebuie sa fie perfect inghetat. Un strat de apa de 2 mm reduce aderenta anvelopelor cu pana la 50%, ceea ce dubleaza distantele de franare, creste riscul derapajului si pierderea controlului directiei.
Anvelopele de iarna au o aderenta mai buna, dar chiar si cu acestea trebuie sa fi foarte atenta.

| ElaMiha97 a răspuns:

Politia nu spune nimic, doar iti ia talonul.A luat deja inainte sa inceapa sa ninga, cateva taloane.

| superdorex a răspuns:

Deci legea e data doar in caz ca asfaltul e umed sau cu ghiata sa porti cauciucurile de iarna! Eu nu as risca...amenda e mare si astia iti mai ia si talonul!

| giulianito a răspuns:

Politia nu iti zice nimic! ea direct te amendeaza

| anonimx8 a răspuns:

Daca nu este zapada pe soseaua unde te afli (atunci cand te opreste politia(in caz ca te opreste) ) poti sa stai linistita! n`au ce sa-ti faca...