| Djfjzuajkxkxj a întrebat:

Se poate sa intru in sensul giratoriu și să ies la a doua ieșire circulând doar pe banda 1?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca marcajele nu te obliga la altceva poti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de intersectie, dar in general, da.
Te uiti daca exista indicator sau marcaj care sa impuna o anumita selectare a benzilor.

| Lubeniță38900 a răspuns:

Banda 1 in general este pentru înainte sau la dreapta

| 128bpm a răspuns:

Dupa legea care a facut o hotii intri unde vrei si iesi cum vrei ca daca faci accident e vina la amandoi
Nu mai exista lege in giratoriu dai tare iesi repede

| suntserios a răspuns (pentru 128bpm):

Exista legi foarte clar în giratoriu și au existat mereu. Daca tu nu cunosti codul rutier e alta poveste

| eliancodrut a răspuns (pentru 128bpm):

Ce au furat hotii care au facut legea, din sensul giratoriu? Doar cei care nu stiu nimic fac asemenea afirmatii.

| 128bpm a răspuns (pentru eliancodrut):

A facut acum ca nu conteaza daca se baga unul pe banda 1 si face stanga in unghiul mort si tu mergi inainte pe banda 2 e vina la amandoi ca nu te ai uitat in spate sa vezi ce face el daca intra in tine cand iesi regulamentar inainte
Nu se uita politia la obligatia dupa marcaj te bagi pe unde vrei si mergi in ce directie vrei astia pun vina comuna la toate ciocnirile in sens
Intrebi doi politisti diferiti si iti spun reguli diferite nu stiu nici ei
Cauta tavi pertea sa vezi ce zice el e politist

| suntserios a răspuns (pentru 128bpm):

Vai, sper ca nu ai permis nu? Sau daca ai e grav tare ce scrii aici.

Stii ca nu s-a modificat nimic in lege. Doar a fost facuta mai clara. Intotdeuana trebuia sa dai prioritate la schimbarea benzii in sensul giratoriu. Acum au facut legea mai clara ca erau din asta ca tine care nu intelegeau.