| Uniq a întrebat:

Știe cineva unde se afla computerul de bord la Peugeot 306 din 98? (locul un este amplasat)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca are computer si imobilizator, acestea sunt undeva sub capota. E vorba de computerul motorului (ECU), nu e chiar computer de bord.
Ca sa comunici cu el, trebuie sa gasesti mufa pentru diagnoza; dupa clipul asta, se pare ca e sub volan, pe langa tabloul cu relee https://www.youtube.com/watch?v=32OnzV4fu4k

| Uniq explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar nu ști pe unde ar fi, sa îl schimb cu unul fără imobilizator?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Uniq):

E o chestie in care intra multe cabluri... Depinde de masina si de motorizare, dar in general il gasesti usor, daca stii cam ce are o masina sub capota.
La tine e posibil sa fie in zona asta, dar inca nu stim sigur daca masina ta are asa ceva http://www.306gti6.com/forum/attachments/1360_wellybox_(3).jpg

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nimeni nu stie mai bine decit un electrician auto autorizat, nu te băga tu sa o demontezi, ca sigur o strici, du o in service unde au personal calificat, o repară si ai si garantie.

| blAster85 a răspuns:

Tu vrei sa inlocuiesti ECU? trebuie facuta pe pc treaba asta si imobilizatorul la fel, trebuie codat