| anonim_4396 a întrebat:

Știu ca am mai pus o intrebare asemănătoare dar...
Vreau sa îmi cumpăr o masina, am permis de 3 ani dar mi-e cam frica sa conduc, deși nu ma descurc rău. Ma gândeam sa îmi iau o masina automata, credeți ca e mai bine? E mai ușor de condus? Care ar fi dezavantajele?
Menționez ca vreau sa ii pun și GPL pentru ca o sa o folosesc zilnic vreo 40 km (inclusiv prin in București).
Aveți ceva sfaturi? Multumesc

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigurul dezavantaj e ca te vei invata cu automata neavabd experienta pe manuala... dar nu e nicio problema, cutiile automate devin din ce in ce mai comune

34 răspunsuri:
| alizeu11 a răspuns (pentru suntserios):

Da ai dreptate! Faina reclama! Vinzi cumva cutii automatice sau masini de genul? Sa ai bafta! O zi buna!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alizeu11):

Exista doua variante. Ori nu ai permis dar te bagi in discutii pentru importanta, ori nu ai condus in viata ta o cutie automata (ca le zice cutii automate, nu automatice). Presupun ca varianta doi. Cand ai sa iei din Logan si ai sa conduci un DSG ai sa vezi cum iti schimbi parerea... pana una alta probabil sunt acri strugurii.

| alizeu11 a răspuns (pentru suntserios):

Esti un automat total! Sa vezi cand o sa-ti conduca robotii viata, sa vedem atunci unde o sa mai lucrezi tu la gramatica! De ce nu inventezi albinele pe baterie ma desteapt-o care esti?! Ca vad ca ai gandire femeiasca!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alizeu11):

Am inteles, habar nu ai cum se conduce o automata. Stai calm, si eu aveam parerea ta, ca automata e pentru femei si radeam de aia care conduceau asa ceva. Pana mi am permis sa conduc automate si am ajuns cu mentalitatea in secolul 21. Nu dispera, o sa ajungi si tu