| ssqq a întrebat:

Trebuie permis A1 pe mini cross 49cc? Sau se poate si fara?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru aceasta motocicleta, care se incadreaza la categoria moped, este necesar permis de conducere de categoria AM, conform Codului rutier, citez:
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

| ssqq explică (pentru Ioandelasal):

Nu cred ca se incadreaza in categoria AM deoarece depaseste 45km/h

| Ioandelasal a răspuns (pentru ssqq):

Viteza poate fi limitata. Daca nu se poate sau nu vrei sa fie limitata atunci este nevoie de categoria A1. Ambele se pot obtine de la 16 ani, dupa ce ai urmat o scoala de conducere si ai reusit la examinarea pentru obtinerea permisului. Scoala de conducere o poti incepe de la 15 ani si 9 luni.

| Violleta2022 a răspuns:

Este ilegal sa conduci un mini cross fara permis de sofat.
Permisul se poate obtine dupa varsta de 16 ani, evident dupa sustinerea examenului.