| CAsToReL a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa va opreasca un politist in trafic si sa va amendeze desi nu ati fost vinovat de comiterea nici unei greseli de circulatie? Ce ati facut?

Răspuns Câştigător
| thespy a răspuns:

Pai e foarte simplu ce ai de facut.Semnezi procesul verbal iar la rubrica mentiuni scrii ca nu esti de acord cu contraventia deoarece agentul comite un abuz. Apoi ai 15 zile termen in care poti face plangere contraventionala (contestatie) la judecatoria din localitatea unde s-a intocmit procesul verbal. Te prezinti in instanta, unde ai sanse mari sa castigi mai ales daca contraventia nu poate fi dovedita de catre agent. E foarte important de stiut ca aceste contestatii nu implica nici un cost pentru tine.Totul este gratuit!

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, de foarte multe ori, si din pacate ai putine sanse sa te pui la mintea unui militian.traiesc printre noi, si trebuie sa ne obisnuim cu ei.

| Mya a răspuns:

Nu... dar daca as trece printr-o astfel de situatie, probabil nu as riposta...mai rau as inrautati situatia.Il poti da in judecata stiind ca nu are dovezi... dar si asa, cuvantul lui, cantareste mai mult decat cuvantul tau.Mai bine te conformezi situatiei. big grin

| andreea_8479 a răspuns:

La mine este putin inversbig grin
m. a oprit vara trecuta p mine sh prietenele mele cand ne plimbam cu bicicleta p o stada principala fff aglomerata
nu aveam echipamentul corespunzator sh era chiar a doua oara cand ne. a prinshee hee
nu ne. a amendat...decat un advertismenttongue

aaa...trebuia sa precizez ca era vecin cu minehee hee

daniela
| daniela a răspuns:

Nu conduc dar stii cum se zice "eu nu gresesc niciodata"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu mi s-a intamplat niciodata... dar oricum ai face...tot ei au dreptate.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu conduc dar stii cum se zice "eu nu gresesc niciodata"... politistul e al dracului. Adevarul e ca daca vrea sa te faca te face.

| ioanaa a răspuns:

Eu nu am patit din astea, daca vroiau sa imi dea amenda fara motiv, eram tare in gura, nu ma lasam, nu semnam procesul verbal si imi gaseam martori care sa confirme ca eu am dreptate. Da ce sa faci, si politia rutiera trebuie sa aiba activitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne poti da exemple "eu o mare enigma"?
Sunt chiar curioasa...
Nici soferii nu sunt ingerasi dar si cand fac politistii filtre te taxeaza ca te prind, daca n-ai facut nimic nu vad de ce te-ar opri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu mi s-a intamplat. Si tare ma mai mir cand tot vad pe TPU ca se vorbeste de rau despre politie...nu stiu, am eu in oras politisti corecti sau unii oameni inca traiesc cu idei din trecut, ca politia ar fi inca militie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si din cate stiu eu, demult nu mai cantereste un cuvant mai mult decat altul...mai nou, cuvantul vinovatului cantareste mai mult. dar cat e de usor si de bine sa aruncam cu pietre, nu?

| greg a răspuns:

Nu, ca mi-ar fi ***** in 5 secunde. Faceai contestatie si dadeai in judecata in maxim 15 zile, esti nebun? Cum sa platesti degeaba?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Contestație în instanță, scurt!
Pa, pa.