| Ferii a întrebat:

Vineri am facut accident adica mai pe scurt eram oprit in coloana si s-o oprit in mine unu cu o masina de la firma, are rca-ul de la asirom, mi-o îndoit haionul carligul si bara nu sta drept oare daca iau banii adică reparația pe regim propriu cat o să îmi despagubeasca in bani? Precizez ca am un logan din 2005
Dau funda

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa te informeze asiguratorul de suma inainte sa alegi daca faci in regim propriu sau nu.
De obicei banii pe care ii ofera asiguratorul pentru reparatie in regim propriu nu sunt mai niciodata suficienti pentru a acoperi dauna pentru ca asiguratorul face o evaluare superficiala.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu siguranta va fi evaluata peste valoarea de piata a masinii, ceea ce inseamna ca va fi "dauna totala economica".
Vei fi despagubit la valoarea de piata a masinii, minus valoarea epavei, obtinuta intr-o licitatie.
Eu pe hayon distrus complet + bara lovita puternic, la Vectra C 2005, am primit evaluare la 7500 lei, iar in licitatie s-a mers pana pe la 1200 de lei. Am primit 6300 de lei.
Ca tinichigiu, te avertizez ca masina ta are daune destul de mari, daca s-a lovit in carlig. Ala e prins de lonjeroane, deci probabil a impins toata partea din spate a caroseriei.
Un Logan 2005 e vreo 800-1400 de euro in functie de dotari si kilometraj, deci m-as astepta la o despagubire de vreo 3000-4000 de lei, buget in care nu prea poti repara masina.

| johnnny123 a răspuns:

Nu avem de unde să știm. Mergi la asigurator, ți se face constatarea și îți spun ei cât îți pot oferi pentru reparație în regim propriu.