| Oanix21 a întrebat:

Voi v-ați lua mașină în rate prin bancă? Care sunt avantajele și dezavantajele?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca ar fi noua.

O mașină sh luat prin credit e un risc mare.

| Holiday a răspuns:

Intotdeauna e mai avantajos sa iti iei masina in rate/leasing, fata de plata integrala. Daca iei un credit in euro, dobanda este maxim jumatate din cat poti obtine din investirea banilor care iti raman, daca platesti doar 25-30% ca avans pentru masina.

| ReddY25 a răspuns:

În nici un caz

| goguPatent a răspuns:

Doar masina noua, care stii ca o poti folosi fara probleme cat timp platesti creditul.

| KovacsB a răspuns:

Sungurul avantaj ar fi ca ai masina cand n-ai bani.
Si de restul doar dezavantaje.
In niciun caz nu mi-as cumpara masina noua.aia deja dupa 3 ani nici jumatate nu mai valoreaza.
Noua mi-as lua doar daca nu am ce face cu banii si in niciun caz prin banca sau leasing.Banii jos.
Daca faci un calcul simplu la o masina de 30.000 cu ceva optionale o faci de 34. 000Euro. Banca iti mai ia 10.000 in 3 ani.
Ai putea sa o vinzi dupa 3 ani cu 17.000 sa zicem
Masina te-a costat practic 9.000 pe an

| Simpatic a răspuns (pentru KovacsB):

Masina noua sa stii ca este peste caruta veche indiferent de ce marca vorbim!
asta ti-o spun sigur
masina se devalorizeaza este corect dar depinde de marca si mai ales de costul ei de noua, de ce depinde de marca? este in functie de piata... daca azi iti iei un AUDI limuzina diesel de 100k euro peste 5 ani face fix NIMIC, daca iti iei un Nissan GTR de 100k euro peste 5 ani s-ar putea sa valoreze 80% din cat a costat de nou!
Cu alte cuvinte conteaza mult modelul de masina si in ce serie a fost el fabricat, cate bucati, daca este intr-o serie apropiata de limitata atunci pretul se mentine si dupa 3 si dupa 5 ani si dupa 7 ani!

Iti dau cazul meu, eu cumpar doar masini asiatice, pe una dintre masini am dat acum 6 ani 22k euro si am vandut-o cu 16k euro, dupa 6 ani fii atent!

sa nu confundam "carutele-taxiuri" din franta toate diesel si toate care le aduc aici parcurile de samsari, cu masini asiatice (kia, toyota, mazda, honda, lexus etc) cumparate aici de noi cu unic proprietar! caci o caruta cu km multi va avea un pret la revanzare iar o masina cu unic proprietar si km relativ putin va avea un pret mult mai mare!

Insa este foarte adevarat si "Caruta" si masina cu putini km dupa anumiti ani pierde din valoare!

faza cu nissanul GTR care inca are o valoare destul de ridicata a fost pur exemplificativa, am comparat mere cu pere, adica o masina diesel limuzina premium cu o masina sport care s-a fabricat in putine exemplare!

| IamJoKeR a răspuns:

Să faci un împrumut la bancă și să mai ai și tu ceva bani pe lângă și să cumperi o mașină nouă zic ca merită, așa am făcut eu acum 2 ani când mi-am luat un Hyundai tucson 2021 cu o km