| Cameleonnn a întrebat:

Volvo S60 2015-2016 sau Skoda Octavia 2015-2016? Intreb pentru ca am inteles ca Octavia are pe spate punte care se comporta super naspa, iar Volvo are suspensie independenta care ar fi mai buna. Totusi modelul acesta de Volvo s-a lansat in 2010 iar Octavia in 2013 (nu vorbesc de facelifturi) ceea ce ma face sa ma gandesc ca o masina cu 3 ani mai noua s-ar conduce mai bine ca cealalta.Rog sa raspunda doar cei care detin astfel de masini.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric Volvo S60!
Desi nu-i o masina la fel de frumoasa ca Octavia, dar calitatea cu care este costruita, bate la fund multe masini, inclusiv Octavia. Volvo este considerata una din cele mai safe masini din lume, din cauza din cauza sistemului de intarire montate pe usi si lateralele masini, ca in caz de accident, cei din masina sa nu fie accidentati. este o masina solida si puternica, care isi merita banii si prestigiul, cu varf si indesat.
Volvo este considerata o masina masculina, pentru barbati adevarati.
Octavia este masina de fetit/femei, frumusica, delicata dar si foarte fragila.

PS Am avut Volvo S60 pentru 10 ani si o recomand 110%.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Skoda Octavia din 1997 avea punte pe spate super proasta, dar incepand cu Octavia 2 (2005), au trecut la o suspensie independenta foarte ok. Mi-e greu sa cred ca s-au intors la suspensia de caruta.
Principiul tau cum ca masinile noi s-ar conduce mai bine decat orice vechi este o porcarie, VAG-urile sunt asi la scos masini prost gandite, care se comporta execrabil pe sosea. Sunt cei mai prosti la capitolul asta, au multe masini caraghioase la capitolul suspensie, in palmares.
LE: se pare ca intr-adevar, cei de la VAG sunt retardati, si s-au intors la carute =))
https://www.autovit.ro/......GwKqv.html
Volvo e masina. Pana si Opel sau Renault mai avansate decat gunoiul ala.

| Digikey a răspuns:

Octavia 4x4 are suspensie independenta.