| Gurgiu a întrebat:

Vreau să cumpăr și eu un atv care se omologhează cu categoria t3b(tractor)aveți idee dacă trebuie asigurare, și dacă se poate circula pe drumul public cu el?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania n-am auzit de o asemenea categorie si nici nu este prevazuta in anexa 1 la Codul rutier, exista doar categoriile Tr si Tr1.
Poate ATV-ul respectiv se incadreaza la categoria B1 si atunci poti circula pe drumuri publice, cu exceptia drumurilor expres si autostrazilor.
Putand circula pe drumuri publice este obligatorie si asigurarea RCA.