| murgumarius a întrebat:

Vreau sa imi cumpăr Player auto JVC KD-X320BT si vreau sa ştiu daca consuma mai mult de 120w maxim (NU RMS), si cati amperi (A) are. Garantia masinii la partea electrica se limitează la 120wati maximi, deci trebuie sa imi cumpăr un PLAYER care sa nu depăsească aceasta valoare.
Totodata vreau sa stiu ce inseamna 4x50w (inseamna ca dacă pui 4 boxe de 50w acestea iti consuma peste 120 W, mai exact 200w)?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Uita-te la siguranta playerului. Majoritatea au siguranta de 10A.
10Ax12v=120W. Eu garantez ca poti pune o siguranta de 5A, si n-o sa se arda prea curand. Poti face testul asta, daca doresti.
Puterea reala a playerelor e situata undeva intre 4x10W si 4x25W, la astea pe care scrie 4x40W sau 4x50W.
Si da, consumul de energie este raportat si la puterea difuzoarelor pe care le conectezi, dar mai ales la volum.
O parere personala, nu-ti lua JVC. Mie nu mi-au placut deloc la capitolul sunet. Nici Blaupunkt sau Sony nu mi-au placut, in schimb recomand LG, Pioneer, Kenwood.
www.be-loud.ro e un loc bun, cel putin de informare despre preturi/modele.
La capitolul difuzoare, mi-au placut JBL si Magnat, nici aici nu mi-a placut Sony. Insa n-am ascultat prea multe, multa lume vad ca merge pe Infinity.