| Ionut_Petcu_1996 a întrebat:

Vreau să îmi cumpăr prima mașină din banii mei și nu știu cât costă actele sa știu cum mă organizez daca mașină costa 1500 e cat ar costa actele separat? Asigurare si tot

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pai incrierea e in jur de 600, numere preferetiale 80.
Acum asigurarea depinde de motor, de varsta si de ce clasa ai.
Poti sa dai 1000 dar si 2000.
De impozit nu cred ca te mai intereseaza dar mai e si ala de platit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde din ce tara cumperi si in ce tara inmatriculezi.
Daca esti in Romania si iei o masina din judetul tau, inmatricularea consta in niste acte de vreo 200 de lei + costul unei asigurari.
Daca iei masina neinmatriculata in tara, platesti omologare RAR 500 de lei, traducere acte, plus costul inmatricularii definitive. Cu tot cu stat pe la cozi, iesi mult mai scump si "alergat".

| mi25 a răspuns:

Pe langa ce a zis GeorgianDoru mai trebuie: impozitul la primarie (care depinde de localitate si de capacitatea masinii). Cat priveste asigurarea o poti calcula pe net. Rovinieta insoteste masina.

| helpforyou a răspuns:

Depinde pe cat timp faci asigurarea, in ce categorie esti incadrat la asigurare. Cred ca undeva la 1500 - 2000 lei daca faci asigurare pentru un an.

| GeorgianDoru a răspuns:

Contractul de vanzare cumparare costa in jur de 200 de lei la acte auto.
Asigurarea depinde de mai multi factori, capacitatea cilindrica a motorului, varsta ta, si clasa bolus-malus la care esti incadrat. Eu la motor de 1.4, am sub 30 de ani, clasa B0, am platit 1950 de lei pe un an