| emoboy a întrebat:

Vreau sa imi iau o motocicleta, si as vrea una sub 600cmc acelea sunt prea mari, vreau una de vreo 30cp! Ce motocicleta de strada sa imi iau?

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca vrei o motocicleta de strada si nu o vitezana este ok si una de 600. Daca imi spui si cam ce buget ai pentru achizitie si ce buget pentru echipament iti pot recomanda ceva. Daca nu este cam greu sa imi dau cu parerea. Eu unul am inceput pe un Bandit de la Suzuki de 600 la 16 ani (Pe vremea aceea in Ucraina unde am dat de permsi puteam de al 16 ani si dupa maxim 30 de luni maxim eram obligat sa schimb permisul in tara si deja facusem 18 ani) si inca sunt viu. Cunosc persoane care au inceput pe R6 si nu au nimic dar aveau totusi o varsta nu gandirea de 18 ani care te indeamna sa bagi mana in gaz. Oricum eu cred ca achizitia perfecta ar fi un Bandit de 600 sau o Honda Hornet, CB 500 sau chiar un Kawasaki ER-5!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Pentru fulgerulalbastru ca sa iti completezi cultura generala nu exista motoare de 30 cmc si nici nu se vor putea construii vreo data.
sebywarlord Aprilia RS 125 inca se fabrica dar modele noi bine inteles si nu ii recomand o asemenea motocicleta ca incepator fiindca ii va manca mult ulei si fiindca in 2 timpi va fi foarte scumpa intretinerea daca vrea sa o tina mult timp, daca vrea sa isi bata joc de ea pune ulei de la bunica in loc de ulei de motor si niste motorina din tractoare in loc de benzina si poate sa o foloseasca aproape 10 minute daca e un tip norocos. Motocicletele de 125 sunt cumparate dar de cei de 16 ani ca sa mearga cu A1 sau sa le imatriculeze pe 49 cmc desii nu recomand. Si un CBR de 600 ar fi ok ceva pana in `98 dupa aia au mai micsorat unchiul si este mai greu de controlat dar din cate am inteles omul vrea o motocicleta de strada nu una sport!

| filipm2001 a răspuns:

Salut,
intra pe bikeshop.ro si acolo poti selecta sa-ti afiseze motociclete dupa an de fabricatie, putere, marca, cap. cilindrica, etc. Iti selectezi criteriile si vezi cam ce motoare exista in categoriile selectate si cam cum arata si cat costa. Au zeci de mii de anunturi, deci sigur gasesti informatiile necesare.
Succeswinking

| InfoMotoRo a răspuns:

Cred ca cea mai buna solutie pentru tine este GPZ500S (http://www.infomoto.ro/prezentari/kawasaki-gpz-500-94-09),
dar ai putea sa te orientezi si catre ceva un ER6F/N (http://www.infomoto.ro/sportive/kawasaki-er-6f-ninja650r-06-08) daca te tine buzunarul

| sebywarlord a răspuns:

Aprilia RS 125 ar fi o alegere destul de buna, pentru ca este o motocicleta puternica, in 2Timpi,dar sunt si dezavantaje, nu se mai fabrica si vei avea probleme cu piesele pe viitor (nu in viitorul apropiat) a si inca ceva nu stiu daca vei reusii sa o vinzi dupa aceea,nu se mai cauta motocicletele mici, multi raman cu ele in garaj dupa ce se satura de ele! ia-ti un cbr de 600, te vei obisnuii cu ea, daca nu o enervezi nu te muscawinking