| Lubeniță38900 a întrebat:

Vreau sa vând o mașină și nu știu ce acte îmi trebuie și de unde sa le iau, daca puteți să-mi ziceți pas cu pas. Dau funda

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa incheiati un contract de vanzare-cumparare si sa dai cumparatorului CIV (cartea de identitate a masinii) si certificatul de inmatriculare.
Cele 2 acte trebuie sa le ai, daca masina a fost inmatriculata pe tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie decat sa ai actele masini si sa faci un contract de v-c cu vanzatorul, contract pe care sa il inregistrezi la finatele de care apartii tu ca sa iti scoata masina din evidente.

| ENERGYaSTRo a răspuns:

Cartea de identitate a vehiculului (CIV): Acest document atestă dreptul de proprietate al autoturismului și trebuie să conțină toate datele corecte și actuale.
Certificatul de înmatriculare al autovehicului (Talonul auto)
Cartea de identitate a proprietarului (CI/BI): Proprietarul trebuie să aibă asupra sa cartea de identitate sau buletinul, pentru a dovedi că este titularul mașinii.
Procura notarială (dacă e cazul): Dacă vinzi mașina pentru altcineva, asigură-te că ai o procură notarială în care proprietarul îți dă dreptul de a încheia tranzacția.
Asigurare RCA valabilă: În momentul vânzării, mașina trebuie să fie asigurată RCA, iar polița trebuie să fie valabilă.
Raportul de inspecție tehnică periodică (ITP): Verifică valabilitatea ITP-ului mașinii, deoarece fără acesta nu poți vinde legal autoturismul.
Viza aplicată pe fișa de înmatriculare, la Administrația Fiscală.

| suntserios a răspuns (pentru ENERGYaSTRo):

"Asigurare RCA valabilă: În momentul vânzării, mașina trebuie să fie asigurată RCA, iar polița trebuie să fie valabilă.
Raportul de inspecție tehnică periodică (ITP): Verifică valabilitatea ITP-ului mașinii, deoarece fără acesta nu poți vinde legal autoturismul."

de unde ai scos astea?