| AlexAndrei220 a întrebat:

Vreau si eu o parere despre Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 150 cp 2008, de la posesori, nu am nevoie de teorii ale conspiratiei si din astea vreau sa stiu strict, ce motoare sunt fiabile, de ce sa ma feresc si asa mai departe, as vrea sa fac si stage 1 daca tine motorul, Multumesc frumos! Si daca aveti de vanzare, vreau o berlina, astept raspunsuri si link uri!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi in Youtube

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu exact despre acest model dar vreau altceva sa te lamuresc cel putin cum as proceda eu cu un stage 1 la o masina diesel:
m-as asigura ca este in stare perfecta de functionare sau turbosuflanta noua in garantie, nu de alta dar multi fac stage 1 crezand ca este safe sa cresti 35-40 de CP si apoi constata ca raman fie fara ambreiaj care patineaza fie fara turbina ca era prea uzata, si ambreiajul tot pe acolo se duce din cauza ca nu fusese schimbat de ceva vreme si apoi a mai venit si un adaus de +70Nm (sa zicem), nu ne referim aici la stage 2 sau 3 care cresc cuplul atat de mult incat este nevoie de kit ambreiaj modificat, sport cum ii mai zice, capabil sa duca un cuplu marit.
Pe de alta parte un tuner serios chiar si roman, nu vreau sa le dau nume, spuneau pe canalul lor de Youtube ca fac inainte de resoftare/chipuire o evaluare a masinii mecanice si electronice, se conecteaza si-i fac logouri si diagnoza, si abia ulterior incep sau nu procesul de tuning.
Conteaza mult ce masina cumperi, daca cumperi una buna sari peste ce am zis.
Mie modelul asta de masina varianta sedan mi se pare tineresc si placut, imi place ceva mai mult Alfa Romeo Brera dar doar ca aspect pentru ca nu am cunodus niciunul dintre modele mentionate.
Spor in a gasi o masina buna si pe placul tau!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am condus 159, si am acelasi motor pe Opel. Motorul (1.9 16V 150-180cp stock, euro 4 common-rail) este foarte rezistent, pana pe la 210cp rezista fara griji. Nu are puncte slabe, e foarte fiabil, cu toate ca dezvolta o putere mare.
Caroseria 159-ului e foarte ok, stai bine in ea (dar nu e foarte spatioasa), se tine de drum foarte bine. Dezavantajul este la intretinere, suspensia iti mananca banii cand vine vremea sa ii faci revizie.
Despre alte motorizari de la ei nu stiu, asta 1.9 s-a produs foarte multi ani, dupa parerea mea bate TDI-urile de la VAG pe orice criteriu. Un mecanic cu experienta in Alfa, spunea ca 2.4 JTD e mult mai bun decat 1.9; nu stiu ce sa zic, nu am vazut/condus.
Alfa Romeo nu e nici pe departe asa cum se spune (problematica/defectuoasa), este o masina premium pe care nu o inteleg/nu si-o permit toti taranii astia de Romania, care au impresia ca Audi si BMW sunt masini de lux. Alfa Romeo nu e masina de zugrav moldovean, de aia multi s-au nascut in 1310, au Golf 4 si spun ca Opel, Renault, Ford si Alfa Romeo nu sunt bune. Ca nu-si permit ei ceva cu mai mult de 3 butoane.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ai aici un review detaliat:
https://aproapemasini.com/2019/11/20/pareri-alfa-romeo-159-2006-2011/
.Eu nu am avut de a face cu Alfa Romeo dar am avut cu motorul ala ce e pus la comun pe Opel, Fiat si Suzuki. La un amic pe Vectra C o picat volanta, tatal meu a cumparat 2 suzuki SX4 1.9 (acelasi motor ca pe opel si alfa)..Primul a avut probleme grave cu DPF iar al doilea de abia pornea..In toate cazurile motorul consuma mai mult decat te astepti de la 1.9 diesel. Daca chiar vrei Alfa atunci du-te totusi pe cel 1.9 120cp ce e mai ok. Daca ai si alte variante, cauta ceva cu 1.9 TDI VW, 1.5 DCI Renault,! 6 CRDI Kia/hyundai sau 1.7 CDTI Opel.