| Miruna_4399 a întrebat:

Acum sunt bronzata natural. Daca fac o sedinta de exfoliere se va duce mult din bronz? Vizibil?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Bronzul natural se datoreste stimularii de catre razele UV ale soarelui a melanocitelor ( celule specializate care secreta un pigment maroniu numit melanina ). Prin exfoliere nu indepartezi pigmentul pielii melanina, ci indepartezi celulele keratinizate ( celule moarte, imbatranite)de la suprafata pielii. Bronzul pielii dispare treptat, in mod natural, in lipsa factorului de stimulare a melanocitelor.
Deci, in concluzie, bronzul nu dispare prin exfoliere, dermaabraziune sau printr-o metoda chimica de exfoliere. Numai bine!