| missila a întrebat:

Ajutati-ma! Pentru ochii albastri imi recomandati fard albastru.sau nuante apropiate? sau caramiziul este o solutie mai buna?

Răspuns Câştigător
| rodi a răspuns:

Imagineaza-ti o plansa de desen cu fondul albastru, apoi desenam tema tot cu albastru.Interesant,nu? Crezi ca se mai deosebeste ceva?

9 răspunsuri:
| stefybx a răspuns:

Cred ca cele mai indicate sunt nuantele apropiate de albastru.

doiny
| doiny a răspuns:

Pentru ochii albastri, fardurile in culoarea complementara sunt cele portocalii (aurii). De asemenea, mai sunt recomandate si fardurile din gama cromatica de rosu (roz sau violet). Una dintre cele mai frecvente greseli de machiaj consta in folosirea aceleiasi nuante de fard de pleoape cu nuanta irisului. Daca vrei sa te machiezi cu albastru, este absolut necesar sa iti conturezi ochii cu un creion dermatograf negru. Este ceea ce specialistii in machiaj numesc neutralizarea culorii irisului.

| Delia 75 a răspuns:

Daca ai ochii albastri, trebuie sa folosesti farduri din gama culorilor calde. Culoarea bleu-verde poate face ca irisul sa devina cameleonic: albastru si verde in acelasi timp. Prin contrast cu portocaliul, albastrul ochilor va fi si mai albastru. Aplicand putin fond de ten pe pleoape vei ajuta culoarea sa tina mai mult. Baza machiajului trebuie sa fie o culoare roz-rosiatica. Coltul exterior al ochiului se coloreaza in nuante de maro sau albastru inchis. Sub sprancene se aplica un praf sidefat, iar conturul pleoapei superioare se traseaza cu un creion gri-sidefat. Pleoapa interioara de jos se contureaza cu un creion alb. Daca alegi o nuanta de fard mai inchisa decat culoarea naturala a ochilor tai, vei pune in valoare si mai bine albastrul irisului. Dupa ce primul strat de rimel se usuca, incearca sa aplici al doilea strat numai pe genele de sus, in coltul exterior.
Machiajul tip "ochi de pisica" se potriveste perfect ochilor albastri. Iata cum il poti obtine: cu un creion albastru trage doua linii subtiri - una sub genele inferioare si cealalta pe pleoapa superioara, chiar sub arcada. Uneste-le spre coltul extern al ochiului si umple zona marcata cu un fard crema albastru mai deschis. Finiseaza cu rimel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe cosmopolitan si acolo vei gasi tot ce vrei sa stii, ma refer ca vei gasi si despre machiajul ochilor, si despre machiajul pentru diferite forme ale fetei, si cum sa te imbraci dupa ce forme ai si tot.despre relatiile in cuplu cum poti sati fascinezi prietenul, iubitul sau sotul.iti spun sincer ca vei fi foarte multumita. este un site extraordinar

| miha2010 a răspuns:

Am lucrat aproape 2 ani in domeniul acesta si pot spune ca ma pricep daca ai ochi albastri foloseste nuant care sa ii evidentieze:nuante de mov. orice fel, combinatii de roz cu negru, griuri, nuante de maro si caramiziu cum ai zis tu! Cu albastru nu faci altceva decat sa pari stearsa, poti folosi si nuante de albastru daca insisti dar mai puternice combinate cu alta nuanta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mov, auriu, bej auriu, caisa

| nicky_3440 a răspuns:

Si eu am ochii albastrii si folosesc foarte mult culoarea verde, cream, maro, gri, roz iar cand folosesc albastru imi fac si contur cu creion dermatograf negru ca sa scot ochii in evidenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auriul eeste o buna solutye! incearca am si eu ochii albastri si e o nuanta potrivita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz pentru ochii albastrii sa nu optezi pentru un fard albastru, si auriu, caramiziu, maro, mov.etc.cam astea sunt culorile care se potrivesc ochilor albastrii t pup