| azziza21 a întrebat:

Ajutoor! Daca stie cineva vreo solutie impotriva punctelor negre.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Me! big grin

In primul rand, fierbe apa intr-o oala. Dupa ce e suficient de fierbinte, ia-o deoparte de pe foc si stai deasupra ei, cu un prosop pe cap.Ai grija, nu sta prea aproape, simti tu cand arde prea tare. Stai asa cam 15 minute.

Apoi sterge-te pe fata, ia doua servetele umede, infasoara-ti degetele aratatoare cu ele si stoarce-ti punctele negre.

Apoi fa-ti o masca, din argila+o lingurita ulei de masline+un galbenus de ou+un piculet de miere si aplic-o pe fata.Stai asa jumatate de ora, apoi cu un tamponas demachiant, indeparteaza masca.

Poti face asta cam de doua ori pe saptamana.

Dupa ce se mai trag, incearca o masca din zat de cafea, iti inchide porii si nu mai ai probleme happy

8 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

Am auzit undeva sa te freci cu o rosie pe fata, apoi sa lasi sa actioeze 10-20 de minute si apoi te speli. Efectul insa nu e de durata. SI eu sunt obsedata de punctele negre. AM fost si la un salo sa mi le scoata si degeaba. M'a durut foarte tare am avut fata rosie o zi intreaga si punctele tot acolo erau. Niciunul in minus

| Rizer a răspuns:

Cum se poate scapa de inesteticele punctele negre? Eventual un tratament naturist? Merci?
Parerile sunt impartite in ceea ce priveste masca cu argila(eu cred ca totul depinde de tipul de ten)
In ceea ce priveste cabinetele cosmetice, da, punctele negre vor fi indepartate dar NU ELIMINATE DEFINITIV; fiecare dintre noi poate face aceeasi "actiune " pe care o fac cosmeticienele
Eu am cautat pe net pe siturile din Franta si am gasit : PATCHS ( nu stiu cum se traduce exact dar sunt un fel de medicamente sub forma de plasturi, dar cu efect doar la exterior, deci nu ataca flora intestinala-pentru persoanele sensibile la medicamente)
O sa ma interesez si o sa revin cu detalii
In secolul asta plin de inventii, chiar nu reusim sa descoperim PRODUSUL MIRACOL?

| ancalazar a răspuns:

Poti sa mergi la cosmetica si sa iti faci un tratament (in jur de 800.000 lei vechi) si atunci cosmeticiana iti va spune ce tip de ten ai si iti va recomanda ceva potrivit tenului tau ...Renunta la sapun daca nu ai facut-o deja, foloseste in schimb geluri de curatare...In funtie de tenul pe care il ai exista multe masti pe care ti le poti face si foarte bune sunt cele cu argila (la care se adauga lamaie daca ai tenul gras)...argila gasesti la plafar sau chiar in farmacii... Cel mai important este sa stii ce tip de ten ai!

| sweet_girl_carmen a răspuns:

Incearca clearskin-avon

| Deea-BebeloOo a răspuns:

Iau o rosie, o tai in 2, si dau cu ea pe punctele negre, zeama aceia le elimina.las sa actioneze 3-5 min, dupa care ma clatesc cu apa din ambundenta. dar dezavantajul este k dupa o saptamana reapar.este un efect temporar! -Acceasta medota folosesc si e buna si eu am primit-o de la o fata dulcika care ma ajutat si chiar functioneaza happy...succes :*

| cooola a răspuns:

Deci fii atent.foarte usor si eficient. un galbenus de ou, o casa de malai, si jumate dintr-o lamai, iei zeama aceeahee hee.este foarte bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu aplic o masca, obtinuta din: malai amestecat cu galbesnus si stau cu ea cca. 15 minute, apoi o indepartez cu un disc demachiant, frecand usor, nu tare. Ma clatesc cu apa calduta si ma dau cu crema si gata!happy

| azziza21 explică:

Am incercat chestia asta cu scrubul dar nu a dat roade.Am avut de la dr un unguent miraculos as putea spune care m-a scapat total de acnee dar nu si de punctele negre.Ma enerveaza pentru ca ma demachez si ma machez''dupa norme''as putea spune.Folosc demachiant, tonic, creme de zi, de noapte plus gomaj saptamanal.Nu mai stiu ce sa fac pentru ca sunt urate, nu le suport si nu pot scapa de ele