| LorenaBmw a întrebat:

Am 13 ani. Credeti ca este bine sa ma machiez la aceasta varsta? [ creion, rimel si cateodata fard si gloss.] si credeti ca punctele albe si cele negre apar de la machiaje? daca nu... de la ce apar si cum pot scapa de ele? Fundoi

Răspuns Câştigător
| mmeee79 a răspuns:

Buna dearhappy
In primul rand, sa tii minte: un machiaj intotdeauna te imbatraneste!
Rimelul mai merge, dar fardul si fondul de ten.eu zic ca nu.De ce? Pentru ca peste cativa ani o sa regreti asa de tare! Tu singura iti faci rau.o sa ai pielea mai zbarcita.si etc.
Dar e decizia tahappy
In al doilea rand,punctele albe si cele negre NU apar de la machiaj!
Si eu am puncte albe si negre,toata lumea are(cel putin negre).Si apar de la mancare, chip-suri, hamburger, prostii de astea(care-s asa bune!).In majoritatea cazurilor apar de la astea.Eu dupa ce nu am mai mancat de astea nu am mai avut puncte albe, au disparut ele singure.
Ai mare grija ce iti pui pe fata, sa nu ti-o strici.
Nu conteaza asa tare frumusetea exterioara, cat conteaza cea interioara!
Succeshappy

9 răspunsuri:
| blondutzata a răspuns:

Si eu ma machiam la 12 ani cu creioane albastre negre farduri fonduri rimelusi glosuri rujuri acele apar de la machiaje stricate si scapi de ele cu otet de visine

| Konata a răspuns:

Si eu am 14 ani sa stii ca nu e prea bine sa te machiezi ca nu poti sti niciodata care farduri sunt de calitate.Sunt sigura ca esti foarte frumoasa si fara machiaj, poti sa te dai in schimbi cu gloss pe buze asa ca sa fii si tu cochetawinking. Stii ce conteza pentru mine? Daca o fata nu este ingrijita(adica nespalata, miroase urat, are parul nespalat etc>.)nu are nici un efect machiaju si hainele la moda.Deci deocamdata te sfatuiesc sa te ingrijesti foarte bine si eventual putin glosslove struckSi inca cv importantt! SA nu spargi cosurile niciodata, sa te speli pe fata in fiecare dimineata! da scumpha? sper ca te-am ajutatlove struckxlove struckfundita?

| yunnyaaa a răspuns:

Daca te simti mai bine, atunci machiaza-te. big grin
Dar eu zic ca esti prea mica, mai ai putina rabdare :* pentru ca o sa ai timp big hug
Si daca chiar incepi sa te machiezi, nu uita sa te demachezi in fiecare seara:* >big grinbig grin

| MâţulMov a răspuns:

Nu te tine nimeni sa nu te machezi...doar ca nu pese masura!
Putin fard si rimel nu strica nici unei fete big grin.
Unele fete se machiaza de la 10 ani.Tu ce ai daca te machezi la 13 ani? Cat despre punctele negre, DA, unele apar si de la machaj, ma rog, cele mai multe. Cat despre cele albe...nu stiu ce sa zic.

| DenisejUSTmE a răspuns:

Buna!

Eu zic ca esti inca prea mica pentru a te machia. Daca acum o sa te machiezi cand o sa fi mare o sa ai fata urata la fel si mainile,etc.
Oricum orice fata este frumoasa in felul ei, deci nu te teme ca nu o sa te placa nimeni daca nu te machiezi. Orice fata este mai frumoasa naturala.

Punctele negre apar (poate)de la machiaj si cele albe sunt normale, adica apar la (aproape ) toate fetele.Deci stai linisita!

Spala-te in fiecare zi cu sapun (de o data).

Sper ca te-am ajutat!

| Senorita2000 a răspuns:

Machiajul ti-ar putea irita fata si sa-ti afecteze ochii.Mai bine astepta sa cresti si apoi poti sa te machiezi.Machiazate cate putin dar nu in excces.

| deLicious_5090 a răspuns:

Nu e deloc bine sa te machiezi dde la aceasta virsta...eu cunosc o fata care de la 14 ani se machiaza si acum e atita de urita parca e una de 30 de ani nu de 18, punctele la toti apar la aceasta virsta du-te si tu la farmacie si cere ceva care sa le omoare

| Kytty_3966 a răspuns:

Buna, nu este prea bine sa te machezi de la varsta asta pentru ca fata ta o sa se obisnuiasca permanent cu macheajul.in plus de la rimel iti strici genele. daca te dai foarte rara nu ar fi o mare problema.dar daca ai cosuti si vrei sa te dai cu fard, mai tare o sa iti iasa cosuri.si punctele negre poti scapa de ele cu creme(le gasesti la farmacii sau in magazine.(dar nu stiu sigur de la ce apar punclete nergre, cred ca depinde de fiecare ten)sper sa te ajut.bye

| simidutzaa a răspuns:

Heii.dupa parerea mea nu are nimic daca te machiezi de la varsta asta..si eu am inceput sa ma machiez de la 13 jumate.dar mai bine machiaza`te doar cu creion, rimel si gloss...fondul de ten este periculos..la fel si fardul de ochi.big grin