| anonimathebest a întrebat:

Am 9 ani, 1.45 de cm si 41 de kg. Oare cat ar trebui sa slabesc?

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Salut. Stiu ca la voi incepe sa fie important aspectul exterior si multi sufera cand nu sunt "ca in reclame". Dar esti in crestere, organismul tau e intr-o atat de mare schimbare incat o data la cateva luni poti constata singura in oglinda ca "ti-a crescut nasul" sau "s-au marit obrajii" etc.
Nu iti face griji. Incearca doar sa nu mananci prea mult Mc donald's si alte asemeni.
Pt silueta de acum si de mult mai tarziu e bine sa alegi un sport, gen inot sau dans sau patinaj care armonizeaza fizicul in mod vizibil. Prinde bine si la socializare de asemenea.
Sa nu te apuci de vreo cura de slabire, fara sprijinul mamei, oricat de tentata ai fi, pentru ca aportul de viatmine si minerale e important acum (si e si primavara, perioada in care toti virusii se re-activeaza si sunt gripe si boli ale copilariei " in floare").
Poate nu iti va place raspunsul meu, insa nu te mint doar ca sa iti faca placere ce citesti... Pupicei!

11 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Ar trebui sa ai 35 de kg. Dar la 9 ani ce-ti trebuie slabit? Esti in crestere

| ♥┘ℜø©ֆ¡ ┌♥┘ a răspuns:

Nu trebuie sa slabesti

esti perfecta asa

| deea_1980 a răspuns:

Ai doar 9 ani, poti sa nu mai mananci dulciuri si sucuri acidulate, dar altceva nu stiu.Lasa,ca o sa cresti si nu o sa mai fi asa.

| Nuuu a răspuns:

Bai frate la 9 ani?
distreaza-te, joaca-te, plimba-te, alearga nu te mai gandi cat trebuie sa slabesti la varsta asta. O sa ai destul timp si pentru asta si plus ca esti in crestere.

| Sparkzz a răspuns:

Pai se zice ca greutatea ta trebuie sa fie cu 10 kg mai mica decat centimetri din inaltime dar intr-adevar esti destul de inalta pentru varsta ta laughing eu la 9 ani aveam 1. 36 rolling on the floor oricum asa cum a zis si princess esti in crestere nu-ti fa griji la silueta deja
laughing poooop :*

| CaptainUnicorn a răspuns:

Vad ca majoritatea raspunsurilor sunt la fel "n-ar trebui sa te gandesti la varsta ta la slabit etc". Eu tin sa contrazic asta, ar trebui sa te preocupe pentru ca e in joc si sanatatea ta. Bineinteles, sper ca nu te gandesti la dieta sau mai stiu eu ce remedii, mancarea sanatoasa si sportul sunt cele mai bune variante. Si astfel, o sa te si dezvolti frumos si armonios, o sa vezi happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Esti in crestere, asa ca nu te gandi la diete pentru adulti. Fa miscare in aer liber, mananca la ore fixe, mai mult dimineata si mai putin seara si oglinda iti va arata cand esti asa cum vrei. Daca ai posibilitatea, la vara mergi la inot.

| Andra2503 a răspuns:

Pai nu stiu eu am 12 ani si 40 kg si 1 m 58 cm inaltime

| clarobscur a răspuns:

La varsta ta? Sa slabesti? Mananca sanatos si fa miscare. Ai sa vezi ca in timp incepi sa te mai inalti si vei fi subtirica, dar nicidecum sa nu tii cure de slabire, diete si alte porcarii la varsta asta! Iar daca in timp vei avea probleme cu greutatea, SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA poti sa urmezi diete si alte cele. Deocamdata consuma cat poti de rar dulciuri, chipsuri si sucuri. Mananca mai multe fructe ( eventual fa-ti sucuri acasa daca ai pofta de suc ), legume si mancaruri preparate acasa cat mai sanatos.

| raisa1993maria a răspuns:

Esti mult prea mica pentru a te preocupa asa ceva, de fapt si pentru a sta pe net consider ca esti micuta dar in fine nu despre asta e vorba, nu esti grasa, eu am 17 ani si am 1. 50 si 42 de kg, daca tu la 9 ani iti faci deja griji pai eu la 17 ani cu inaltimea mea ce ar trebui sa fac? asta e, fiecare cu defectele si calitatile lui, unu e gras, altu slab, unu inalt, altu scund etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns: