| foricmarinaiuliana a întrebat:

Am auzit ca ne putem umple singuri cartusele de la imprimanta.am un canon.cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
| astertix09 a răspuns:

Ei nevoie de o seringa. O sticla de cerneala pentru tipul tau de cartus, gasesti la magazinele de profil. Tragi cerneala in seringa si intepi cu acul eticheta superioara unde exista un orificiu sau mai multe in functie de tipul de cartusi si pompezi cerneala in asa fel incat sa nu faci presiune si sa iti sara pe tine. Esti atent sa nu atingi partea cu contacte a cartusului. Daca incepe sa curga cerneala din cartus, mai tragi putin in seringa pui un servetel pe capul de scriere, pentru a trage excesul de cerneala si poti sa il montezi la loc. Inauntrul cartusului este un burete care absoarbe cerneala. In general contin intre 5 si 10 ml de cerneala, nu e necesar sa depasesti acest volum.
Uite pe youtube poti sa vezi ca sa intelegi cat e de simplu
http://www.youtube.com/watch?v=AJR7wDF_H_o
trebuie sa ai in considerare ca un cartus permite un numar de reincarcari si ca imprimanta citeste seria cartusului atunci cand il montezi prima oara si poate sa nu ti-l recunoasca o data reumplut. Trebuie sa ii resetezi memoria. Unele modele au softuri pe net pentru a face asta, alte modele permit resetarea prin combinatie de butoane. La cartusul color trebuie sa ai trei siringi, pentru fiecare culoare cate una. Inainte de a pompa cerneala infigi acul in orificiul corespunzator si tragi putin pentru a sti ce culoare vine in compartimentul respectiv.

3 răspunsuri:
| porcelan a răspuns:

Adica acasa? Cu ce?
La noi asa se face: scoatem cartusul gol din imprimanta o ducem intr-un magazin unde se fac xeroxuri, imprimari, ecusoane, etc...si unde se vand diferite periferice la imprimanta. Acolo se umplu cartusele goale contra cost. Costa intre 5-20RON.( vopsea neagra)
Nu poti sa refolosesti pana la nesfarsit un cartus. Dupa un timp trebuie sa iei una nou ca din cel refolosit de nu stiu de cate ori scurge vopseaua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un anumit site de pe care poti comanda cerneala. Iar seringa o iei de la farmacie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am schimbat tusu i cartus da tot numi mere