| Karelia123 a întrebat:

Am auzit ca Zynerit este foarte bun pentru cosuri. Cat costa? Cum se aplica pe ten? Mai sunt necesare si alte produse?
Daca il iau cu trimitere de la doctorul de familie, ma costa mai putin?

Răspuns Câştigător
| DeniiMeow a răspuns:

Salut,este 32 de lei in farmacii. Da sa stii am avut si eu acum vreo 2 luni si de atunci nu mai am probleme cu cosurile, ce mai am sunt cateva puncte negre.Dar eu am fost la dermatolog si mi-a dat nu stiu ce si l-am luat gratis, nu mai este necesar nimic. Se da de 2-3 ori pe zi pe fata, pentru ca usuca foarte tare. La mine cam in 3-4 zile au inceput sa apara si rezultatele. O sa-ti spuna farmacista cum se aplica pe ten, oricum e foarte simplu. Multa bafta si crede-maca isi merita toti banii. :*

18 răspunsuri:
| LoOvE a răspuns:

Compozitie Zineryt

Zineryt contine ca ingredient activ erythromicinum 40 mg/ml sub forma unui complex cu zinc. Acest complex este dizolvat in alcool la care s-a adaugat o substanta cu efect emolient asupra pielii. Celelalte ingrediente sunt: acetat de zinc, diizopropilsebacat si alcool.

Forma de prezentare Zineryt
Zineryt este un lichid clar, incolor, cu miros de alcool. El este prezentat intr-un flacon impreuna cu un aplicator. Cu acest aplicator Zineryt poate fi aplicat pe piele. Aplicatorul este protejat de un capac care se insurubeaza. Flaconul este ambalat intr-o cutie galben/gri pe care este inscriptionat Zineryt. Zineryt este in mod obisnuit livrat gata preparat de catre farmacist.

Mod de actiune Zineryt
Zineryt contine antibiotocul erythromicnum si zinc. Erythromicinum poate inhiba cresterea bacteriilor care joaca un rol in dezvoltarea cosurilor (acnee). Zincul potenteaza efectul eritromicinei in tratamentul acneei.

Zineryt poate fi obtinut numai pe baza prescriptiei medicale.

Indicatii Zineryt
Zineryt se foloseste in tratamentul topic al tuturor formelor de acnee (cosuri).

Ce trebuie stiut inaintea folosirii Zineryt?
Cand nu trebuie folosit Zineryt? Zineryt nu trebuie folosit daca sunteti hipersensibil la: eritromicina (sau alte antibiotice din acelasi grup), zinc sau alte ingrediente ale Zineryt. In cazul in care sunteti hipersensibil la unul dintre aceste ingrediente, trebuie avertizat medicul.

Precautii in cazul folosirii Zineryt
Trebuie evitat contactul Zineryt cu ochii si membranele mucoase ale nasului sau ale gurii. Contactul accidental poate cauza senzatii de arsura sau iritare a acestor zone. In cazul aparitiei acestor fenomene, zona trebuie spalata cu apa rece sau calduta si trebuie anuntat imediat medicul.

Interactiuni cu alte medicamente
Pana in prezent nu sunt cunoscute. Combinatia diferitelor medicamente poate cauza efecte adverse. Medicul trebuie informat despre orice alte medicamente pe care le folositi.

Folosirea in timpul sarcinii si alaptarii
Daca este utilizat coform prescriptiei, Zineryt poate fi folosit fara riscuri si in timpul sarcinii si alaptarii.

Efecte supra capacitatii de a conduce si de a opera cu masini
Zineryt nu afecteaza capacitatea de a conduce si de a opera cu masini.

Precautii speciale legate de prezenta unor aditivi
Nu se mentioneaza.

Instructiuni de utilizare a Zineryt
Aplicati de doua ori pe zi cu aplicatorul un strat de Zineryt pe zona de piele cu cosuri. Zineryt se va aplica de preferat dimineata (inaintea aplicarii machiajului) si seara (dupa indepartarea machiajului), dupa spalarea prealabila a pielii. Dupa uscare, stratul de Zineryt aplicat devine invizibil. In cele mai multe cazuri Zineryt conduce la ameliorarea afectiunii dupa 10-12 sapamani. In cazul in care observati o inrautatire a afectiunii, anuntati imediat medicul. Daca o data uitati sa va aplicati Zineryt puteti continua ca de obicei folosirea Zineryt. Nu este nevoie sa aplicati o doza suplimentara.

Efecte secundare Zineryt
Dupa aplicarea pe piele a Zineryt poate sa apara o senzatie de arsura sau iritare, sau poate aparea o usoara roseata a pielii. De obicei aceste efecte nu sunt grave si dispar automat. Daca apar alte efecte adverse, informati medicul sau farmacistul.

Conditii de pastrare Zineryt
Zineryt nu trebuie folosit dupa data de expirare mentionata pe ambalaj. Se poate pastra la temperatura camerei (15-25°C) in ambalajul in care l-ati cumparat. Preparatul compus poate fi pastrat timp de 5 saptamani. Daca este necesar un tratament mai indelungat cu Zineryt, medicul dumneavoastra trebuie sa va prescrie inca un flacon. Nu tineti produsul la indemana copiilor.

Instructiuni de preparare a solutiei compuse de Zineryt
Cutia galben-gri contine doua flacoane si un capac cu aplicator. Indepartati capacul ambelor flacoane, pastrand capacul flaconului cu pulbere.
Continutul flaconului cu lichid va fi turnat in flaconul continand pulberea. Flaconul golit poate fi aruncat. Se va insuruba dopul ramas la flaconul care contine amestecul de pulbere si lichid. Se va agita acest flacon timp de un minut. Scoateti capacul cu aplicator din ambalajul sau.
Indepartati capacul flaconului cu amestecul de lichid si pulbere si insurubati capacul cu aplicator. Acum indepartati capacul de protectie al aplicatorului si verificati daca aplicatorul este fixat pe flacon. Daca este necesar, fixati mai strans aplicatorul. Solutia poate fi pastrata timp de 5 saptamani dupa preparare. Notati-va data de expirare pe eticheta.

Nota
Acest medicament v-a fost prescris de medicul dumneavoastra. Urmati cu strictete indicatiile acestuia. Daca aveti intrebari consultati medicul sau farmacistul. Nu dati medicamentul dumneavoastra altor persoane, nu utilizati medicamente de la alte persoane.
Asigurati-va intotdeauna ca folositi medicamentul corespunzator. Nu pastrati medicamentele de care nu mai aveti nevoie. Nu aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi, ci returnati-le farmacistului. Insotiti plangerile intotdeauna de numarul lotului produsului (vezi
ambalajul).

*Pretul variaza intre 20-30 de lei(eu am dat 27 lei).

| TheCreionel a răspuns:

Eu il folosesc din iulie si acum am tenul curat.Iti cureti bine bine tenul (Prima data am folosit ceai de musetel, apoi produse de la orriflame si avon), apoi aplici pe zonele afectate.Costa nu stiu exact cat, 30 si ceva de lei ...40.Nu te costa mai putin daca ceri reteta!

| Karelia123 explică:

Domnisoara,,byencutzaloveanime '' nu ma intereseaza prospectul dupa net la care tu ai dat copy paste.

| AndreiGabi a răspuns:

Costa in jur de 50 lei.Mergi la doctorul de familie si il rogi sa ti-l dea compensat(o sa il ei aproape gratis).El hotaraste in functie de situatia ta daca este sau nu nevoie si de medicamente.Este foarte bun dar dupa o utilizare mai indelungata (cateva luni, nu stiu sigur exact)isi cam pierde efectul(se obisnuieste tenul cu el).L-am folosit si ti-l recomand.Numai bine!

| Bubu1234 a răspuns:

Eu am folosit Zynerit si am fost f. multumita de acest produs. Ca si pret cred ca pana in 10 lei maxim, dar te poti duce la doctorul de familie ca sa te coste mai putin. Dupa ce te vei da 10 zile in fiecare seara iti vor da de la plafar niste tarate pentru a elimina punctele negre. Bafta! Funda? love struck

| Bubu1234 a răspuns:

Scuze nu e 10 lei e mai mult dar eu l-am luat gratis cu trimitere de la doctor. Am confundat cu favisan care ti-l recomand de la plafarwinking

| HendrixKafkaLOVE a răspuns:

Bună. Riscul când te dai cu Zynerit este să faci ciupercă! Soluția este întinsă cu ajutorul unui burețel, acel burețel nu îl poți schimba zilnice, de aici vine problema, tu practic întinzi microbii pe față. Sfatul meu este să mergi la doctorul dermatolog și să îți facă el o rețetă! Eu acum mă dau RetinA(recomandat de doctor) și este foarte bun, dar trebuie să se potrivească cu tenul tău!

| anonim_4396 a răspuns (pentru HendrixKafkaLOVE):

Daca ai tu fata jegoasa cand te dai cu el, da! Dar trebuie curatata fata inainte...

| rynaqui a răspuns:

E bun zyneritu doar daca il aplici de 2-3 ori pe zi cam timp de 2-4 saptamani. depinde cum mere treaba

| Thornado a răspuns:

E in jur de 35 de lei. Daca esti elev, il poti lua cu reteta de la doctorul de familie.
E foarte usor de aplicat, tubul are un capat special cu o panza care lasa sa curga foarte putina solutie. Se da doar pe cosuri seara.

| seaman_6619 a răspuns:

Eu nu stiu nu il recomand adica la mine nu are efect la sora mea are efect doar uneori nu sunt prea pro

| Paul89 a răspuns:

Am folosit si eu Zynerit pentru o perioada, nu pot sa spun ca m-a ajutat cu ceva, chiat din contra cosurile se inroseau mai tare asta pentru ca medicamentul contine alcool. Acum depinde de tipul tau de acnee.
Se maseaza pe fata direc cu tubul, are deasupra un fel de sita prin care iese lichidul.

| byencutzaloveanime a răspuns:

Actioneaza?
Zineryt este un medicament contra acneei produs de compania Yamanouchi din Olanda. Este un medicament care se elibereazape baza de reteta si se gaseste in majoritatea farmaciilor. Se prezinta sub forma de pulbere si solvent solutie cutanata. Zineryt contine ca ingredient activ eritromicina 40 mg/ml sub forma unui complex cu zinc. Acest complex este dizolvat in alcool la care s-a adaugat o substanta cu efect emolient asupra pielii. Celelalte
ingrediente sunt: acetat de zinc, diizopropilsebacat si alcool. Eritromicina are efect impotriva bacteriilor care cauzeaza cosurile. Impreuna cu zincul, eritromicina distruge nu numai bacteriile, dar solutia scade si cantitatea de sebum produsa.
Zineryt este un lichid clar, incolor, cu miros de alcool. El este prezentat intr-un flacon impreuna cu un aplicator. Cu acest aplicator Zineryt poate fi aplicat pe piele. Aplicatorul este protejat de un capac care
se insurubeaza. Flaconul este ambalat intr-o cutie galben/gri pe care este inscriptionat Zineryt. Zineryt este in mod obisnuit livrat gata preparat de catre farmacist. Daca nu, in cutie se gasesc instructiuni asupra modului cum se prepara.
Cum se administreaza Zynerit?
Zineryt se administreaza de doua ori pe zi pe zona afectata (de exemplu dimineata si seara). Daca te machezi, este de preferat sa il administrezi inaintea aplicarii machiajului, dimineata, si dupa indepartarea lui, seara. Dupa uscare solutia devine incolora si nu lasa urme. Zineryt produce efecte vizibile dupa o aplicare de 9-12 saptamani. Daca nu observi vreo ameliorare, consulta din nou medicul.
Efecte secundare Zineryt
Imediat dupa aplicare, se poate produce o usoara senzatie de arsura si inrosirea pielii. Multi dintre cei care il folosesc au observat ca produce si uscarea pielii.

| byencutzaloveanime a răspuns:

Pretul e in jur de 30 de ron

| justflori a răspuns:

So.Zynerit necompensat costa 30 lei, dar cu reteta de la dermatolog este doar 2-3 lcei. Da, e foarte eficient caci usca rapid cosurile. Mai poti folodi gel de curatare ''CLEANCE'' inainte sa pui zynerit. E simplu de aplicat.iti prepari solutia singura si te tamponezi pe fata - iti va spune exact dermatologul. ( de la doctorul de familie iti faci doar trimitere )

| catalina3 a răspuns:

Costa 300 si ceva...
da il iei cu trimitere de la doctorul de familie il iei pe gratis eu asa l-am luat...