| anonim_4396 a întrebat:

Am calcaiele foarte uscate tot timpul, ce sa fac? Mi-e groaza de umblat in sandale...

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Va recomand sa aplicati o crema foarte grasa, de exemplu crema cu galbenele, va ajuta foarte mult la tratarea crapaturilor si la inmuierea pielii calcaiului, repetati procedeul de 4-5 ori pe zi, ve-ti vedea ca in cel mult 2 saptamani se cunosc efectele.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Incearca sa-ti faci un fel de masca pentru calcaie. Mai intai curatata calcaiele de pielea moarta, apoi unge-le cu ulei de masline sau o crema grasa si hidratanta, inveleste-le intr-o folie de plastic si pune-ti o pereche de sosete de lana pentru ca efectul sa fie maxim. Stai cu picioarele impachetate cel putin o ora. Repeta operatiunea macar odata pe saptamana. Succes!

| DenissaDeea a răspuns:

Spalale in fiecare zi cu apa si sapun, dupa spalare foloseste o crema hidratanta, si din cand in cand maseazale cu miere de albine naturala sau pudra de talc.

| NimeniCuActe a răspuns:

Ai grija mai mare de elehappy... Spalare zilnica + crema hidratanta + incaltari cat mai lejere...

| oooooooo a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie si chiar nu stiu ce am putea face.bineinteles ca ma spal zilnic, folosesc ceva de razuit calcaiele, folosesc si crema, dar degeaba, e la fel.
tin minte ca bunica mea folosea o unsoare, ceva ce se foloseste pe la masini, cred..., dar nu am incercat.

| Crisu_8081 a răspuns:

Pt inceput, ar trebui sa iti exfoliezi pielea calcaielor... e utila o piatra ponce...sau un gel-scrub special pentru picioare(cum sunt alea de la avon, de exemplu)apoi o crema.eu iti recomand sa iti inmoi picioarele intr-un lighean cu apa calduta si putin ulei de masline happy

| bibilulla a răspuns:

E şi problema mamei mele, dar acum e ceva mai bine de când urmează sfatul meu: laşi picioarele la înmuiat în apă cu săpun, le exfoliezi cu piatra ponce şi aplici cremă Glysolid, e foarte hidratantă şi conţine glicerină şi e bună şi pentru. călcâie crăpate... în fiecare zi urmezi acest tratament şi vei vedea că funcţionează!